yapay zeka ile müşteri desteği

Yapay Zeka Chatbot İle Birlikte Güçlendirilmiş Müşteri Desteği

Yakın zamana kadar sadece bilim kurgu filmlerinde görebildiğimiz yapay zeka chatbot teknolojisi artık birçok alanda olduğu gibi müşteri deneyimi çalışmalarında da kullanılıyor. Müşterilerinizi anlamanızı ve kişiselleştirilmiş bir deneyim yaratmanızı kolaylaştıran yapay zeka teknolojisi, geleceğin müşteri deneyiminin anahtarı olarak görülüyor.

Önümüzdeki yıllarda, müşteri iletişiminin büyük bir bölümünün bu teknolojiyi kullanan kanallar aracılığıyla gerçekleştirilmesi beklenmektedir. Gelin bu teknolojiyi müşteri deneyimi süreçlerinize nasıl uygulayabileceğinize ve bundan ne gibi faydalar sağlayabileceğinize bir göz atalım.

Yapay Zeka Chatbot Sisteminin Müşteri Deneyim ve Desteğine Etkisi


Müşteri deneyimini kişiselleştirmek, günümüzde markanızın başarısındaki en önemli faktörlerden biridir. Birçok şirket, kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlamak için öğrenme AI teknolojisini kullanır. Çoğu e-ticaret sitesi ve mobil uygulama, kullanıcıların yaşını, cinsiyetini ve alışkanlıklarını yapay zeka ile analiz ederek benzersiz bir alışveriş deneyimi sunar. Örneğin Spotify, kullanıcılara sunduğu Haftalık Keşfet özelliğini bu teknolojiyle geliştiriyor. Bankalar, iş yükünü azaltmak ve yaygın sorunlara pratik çözümler sunmak için telefon bankacılığında yapay zeka kullanıyor.

Yapay zeka, kişiselleştirilmiş bir deneyimle müşterileri çekmeyi ve marka sadakati yaratmayı kolaylaştırır. Bu teknoloji ile oluşturulan müşteri profilleri çok daha doğru.

yapay zeka chatbot
yapay zeka chatbot

Chatbot Teknolojisi ile 7/24 Yardımcı Temsilci


İletişimin bu kadar rahat olduğu günümüzde, dünyanın her yerinden değişik tipte müşterilere sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla, müşterilerinizin büyük çoğunluğu size istedikleri kanaldan 7/24 ulaşmak isteyecektir. Her müşterinize böylesine bir edinim yaşatmak ve 7/24 destek sunmak için bir takım meydana getirmeye kalkarsanız, büyük bir masraf ve iş gücüyle yüz yüze gelirsiniz. Ancak chatbot teknolojisi ile oldukca daha rahat ve hızlı bir şekilde satış ve satın alan desteği sunabilirsiniz.

Chatbot teknolojisinden faydalanarak müşterilerinizin markanızla olan yolculuğunda neler deneyimlediğini, işletmenizden neler beklediğini ve hangi noktalarda sıkıntı yaşadığını kolayca saptayarak harekete geçebilirsiniz.


Öncelikle kendi suni zekâ çözümünüzü mü üreteceğinize, yoksa piyasada var olanlardan birini mi kullanacağınıza karar vermelisiniz. Bu teknolojiyi kullanma amacınız ve stratejinizi (satış, reklam şeklinde) belirledikten sonra müşterilerinizin markanızla olan yolculuğunu inceleyerek adımlar atmaya başlayabilirsiniz.

Bu teknolojinin işletmenize sağlayacağı faydalar için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz:

 1. Yeni nesil marketing

  Bir zamanlar marketing stratejileri oluşturmak için tüketicinin yalnızca cinsiyeti yahut yaşı benzer biçimde veriler yetiyordu. Ancak günümüzde pazarlama stratejilerinizde genellemeleri kullanmayı göze alamayacağınız kadar çeşitli tüketici grupları var. Müşterilerinizin geçmiş alışkanlıklarına ve profillerine gore bir deneyim taktim etmek, önerilerde bulunmak, hediyeler göndermek ve şahsi pazarlama stratejileri kullanmak satışlarınızı arttıracaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bunu mümkün olduğunca ayrıntılı yapabilecek suni zekâ teknolojisi, marketing stratejilerinizi geleceğe taşıyabilir.
 2. Artan üretkenlik ve azalan masraflar

  Yapay zekâ çözümü, aynı işleri yapmak için oluşturulacak iş gücünden oldukça daha azca maliyetli olacaktır. Dolayısıyla bu vaziyet sizi, iş gücüne vereceğiniz dikkat ve harcayacağınız zamandan kurtaracaktır. Yapay zekânın işletmenizin üretkenliğini arttırmasına izin verdiğiniz takdirde, zamandan tutum ederek iyileştirmeyi düşündüğünüz unsurlara yönelebilirsiniz. Bu sayede, bir yandan sattığınız ürün veya hizmetin kalitesini geliştirirken, öte taraftan da kullandığınız yapay zekâ tabanlı teknolojilerle müşteri sadakatini arttırmış olursunuz.

 3. Hızlı stratejilerin belirlenmesi

Günümüzde trendler asla olmadığı kadar süratli değişiyor. Başarılı bir satın alan deneyimi stratejisi oluşturarak yeni trendleri iş süreçlerinize
dahil edebilir ve yapay zekâ ile daha rahat yakalayabilirsiniz. Bu sayede, satın alan deneyimi için yaptığınız emek harcamaları aktüel
tutabilirsiniz.

 1. Otomasyona dayalı müşteri hizmetleri

  Tüketiciler artık size istediği iletişim kanalından günün her saati ulaşmayı bekliyor. Müşteri kontakt platformunuza yapay zekâ desteği ilave ederek size farklı kanallardan gelen yardımcı taleplerini filtreleyebilir, hangilerinin alan kişi destek ekibinize gideceğini ve hangilerinin otomasyon ile çözülebileceğini belirleyebilirsiniz.

  Ayrıca, bir yardım merkezi sayfası oluşturarak müşterilerinizin sıkça sorduğu soruları bu sayfaya dahil edebilir ve self servis çözümler sunabilirsiniz. Böylece alan kişi destek ekibinizin üstündeki yük azalır ve siz de müşterilerin kendileri çözeceği problemleri ayrıştırarak daha verimli bir süreç yaratabilirsiniz.

Günümüzde teknoloji, hemen hemen takip edilemeyen bir hızla gelişiyor ve değişiyor. Bu teknolojileri işlerinize entegre etmek ve çağı yakalamak sizi rakiplerinizden ayıran faktör olabilir. İletişim çözümleri ve chatbot desteği sunan Supsis ile tanışarak iş süreçlerinizi daha verimli hale getirebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Comment

− 2 = 2

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]