Whatsapp Chatbot Oluşturma

Bugun sizlerle en hızlı entegre olan ve en makul fiyatlı Whatsapp Chatbot‘u inceleyeceğiz. İlk olarak “Whatsapp Chatbot Nedir?” ona bakalım. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan pandemi durumu, pek çok durumu etkilediği ölçüden de ekstra olarak iletişim kurabildiğimiz uygulamaların kullanımını etkilemiştir. Tüm dünyada online iletişim denildiğinde ise akla ilk olarak WhatsApp gelmektedir. WhatsApp, pandemi etkisiyle birlikte %40’a varan bir artış ile kullanıcısını arttırdı. WhatsApp’ın sağlamış olduğu ivmeyle birlikte, birden çok fırsat kapısı aralandı. 

Pandemi döneminin en çok etkilediği alanlardan bir diğeri ise ticari hayat oldu. Hali hazırda, işini online platformlara döken firmalara ayak uyduran birçok işletme, ticari hayatını internet ortamına taşıdı. 

İş dünyasında da online platformlara geçiş birçok iletişim uygulamasını beraberinde getirirken buradan da en çok fayda ile çıkan WhatsApp oldu. WhatsApp’ın sunmuş olduğu WhatsApp API ve WhatsApp Business ile birçok işletmeye iletişim fırsatları sunuldu. 

WhatsApp Business, daha çok küçük işletmelerin müşterileri ile iletişimde kalmak için kullandığı bir platform oldu. Orta ve büyük ölçekli işletmeler ise daha fonksiyonlu olan  WhatsApp API’yı kullandı. 2022 Mayıs ayı itibari ile tüm işletmeler tarafından kullanılabilen WhatsApp API’de müşteri servisleri ve bildirim iletimleri için ‘’chatbot’’ sisteminden yararlanılıyor. 

WhatsApp Chatbot, yapay zekâyı veya önceden programlanmış kuralları kullanarak müşterilerinizle ilgilenen bir sistemdir. Müşterileriniz, önceden hazırlanmış otomatik cevaplar sunarak konuşmayı üstün beceri ile ilerletebilen chatbotlar sayesinde konuşma arayüzünde gerçek bir insanla konuşuyormuş gibi iletişim kurabiliyor. Chatbot sistemi, servis ve ürünler hakkında sorulan soruları cevaplamak, sipariş işlemleri, kargo işlemleri ve ödemelerle ilgili her türlü iletişim durumunda yardımınıza koşuyor.

İçerik Konuları

Chatbot Nasıl Çalışır?

Chatbotların çalışma mantığı duyu-dil programlamasına ve makine öğrenimine dayanır. Chatbot’a soru sorulduğunda algoritmaların girdiyi işlemesiyle birlikte kullanıcının ne sorduğunu anlar ve cevap verir. 

Chatbotlar, algoritmanın kelimelerin karmaşıklığını tespit etme ve algılama özelliğine dayanmak zorundadır. Bu algoritmanın sürekli olarak iyileşmesi durumunda ise karşıdaki kişi, konuştuğu kişinin bir robot mu yoksa insan mı olduğunu bile anlayamayacak raddeye gelebilir. Chatbot’ların çalışmasını daha iyi sağlamak adına sürekli denetimleri ve geliştirilmeleri gereklidir.

Chatbot Türleri

Chatbot’lar iki farklı kategoride ele alınabilmektedir. Bunlar şu şekildedir:

 • Kural tabanlı chatbotlar : Kural tabanlı chatbotlar kullanıcı tarafından gönderilen sorulara cevap vermek için belirlenmiş kurallar bütününü takip eder. Kullanılan neredeyse tüm uygulamalar, bulunan kurallara göre yanıtlar veren chatbotlardan oluşmaktadır. Hava durumu uygulamaları buna örnek olarak verilebilir; hava durumu sorulduğunda bilgileri gerekli kaynaklardan alıp size yanıt verir.
 • Makine öğrenimine dayanan chatbotlar : Makine öğrenimine dayanan chatbotlar sorulan soruları işlemeye ve anlamlı hale getirmeye çalışırken daha karmaşık konuşmaları sürdürebilir. Bu botlar önceki konuşmalardan gördüğü bilgileri depolar, öğrenir ve gelecekte daha ileri düzey bir konuşma ilerletmek için kullanır.

Neden Chatbot Kullanılmalıdır?

 • Küçük bir işletmeniz varsa birkaç mesaja kendi başınıza cevap vermek zorlayıcı olmayabilir fakat işletme büyüdükçe bu şekilde işinizi idame ettirmeniz pek mümkün olmayacaktır.
 • Manuel olarak cevaplar vermek müşteri hizmetlerinde “hız eksikliği” sorununa yol açacaktır.
 • Müşteriler genel anlamda sordukları ufak soru için bile dakikalar, saatler beklemekten hoşlanmazlar. Bekleme süresi arttıkça memnuniyet düşecek ve işlemenizde büyük oranlarda müşteri kaybı yaşamış olacaksınız.
 • Chatbot kullanarak yer ve zaman fark etmeden müşterilerle iletişim halinde olup ayrıca müşteri hizmetlerine yatırılan para miktarını bir hayli düşüreceksiniz.
 • Chatbotlar ülkemizde yaygın olmadığı için artı olarak diğer firmaların yanında daha çok göze çarpabilirsiniz.
 • Kolayca geri dönüt alarak işletmenizin iyi ve kötü yönlerini tespit ederek bunların üstüne düşebilirsiniz.

Chatbotların Kullanım Alanları Nelerdir?

Merak edilen konulardan biri ise chatbotun hangi alanlarda kullanılabileceğidir. Drift tarafınca yapılan bir araştırmaya göre insanlara chatbotu ne için kullanabilecekleri sorulmuştur. Cevapların paylaşıldığı tabloyu sizler için aşağıya ekledik. 

Katılımcıların da belirttiği üzere, chatbot sistemi çoğunlukla işletmelerin görevlerini bir insan gücünden çok daha hızlı bir biçimde halletmeye yaramaktadır. Chatbot sisteminin yarattığı zaman özgürlüğü ile işletmeler ve müşteriler arasındaki kopuk iletişim sorunları çözülmektedir. 

İşletmeniz İçin Chatbot Geliştirirken Göz Önüne Almanız Gerekenler

Chatbot oluşturmadan önce botunuzu ne için kullanacağınızı belirleyip chatbotun ne yapmasını istediğinizi değerlendirmeniz ve oluşabilecek muhtemel sorunları düşünmeniz oldukça önemlidir.

İlk olarak chatbotunuza rol tanımlamalısınız ve bu rolün size nasıl katkı sağlayacağını değerlendirmelisiniz. Mesela bir bot zamandan, çabadan tasarruf etmenizi sağlayabilir veyahut verimliliği artırarak size fayda sağlayabilir. Minik girdilerle başlayıp ilerledikçe büyük sonuçlar almanız olasıdır. Her zaman en alt tabakadan başlayıp gittikçe karmaşıklaştırmanız tavsiye edilir. Botlarınızın rolünü başta kolay bir şekilde ayarlayıp gelişme sağladıkça ona daha zor roller verebilirsiniz.

Whatsapp Chatbot Supsis
Whatsapp Chatbot Supsis

Hedef kitlenizi tanımak ve chatbotu ona göre programlamak yine oldukça önemlidir; müşterilerinizi tanıyıp onların sorabilecekleri sorularla ilgili botunuzu eğitmeniz gereklidir. Önceki müşteri sohbetlerinizi inceleyip botunuza sık sorulabilecek sorulara göre senaryolar hazırlamalısınız. Hedef kitlenizi iyi bilmek her zaman işletmenizi ilerletecektir. Geçmiş sohbetleri kaydederek referans kaynağı oluşturabilirsiniz.

Whatsapp Chatbot Oluşturma
Whatsapp Chatbot Oluşturma

WhatsApp Chatbot Nasıl Oluşturulur?

Chatbot’un ne olduğu ve kullanımının faydaları gibi konulardan sonra ise WhatsApp chatbotun nasıl oluşturulacağı hususuna da değinmemiz gerekiyor.

Supsis Chatbot ile Whatsapp Chatbot

 • Supsis canlı destek ve chatbot sistemi size otomatik olarak bu imkanı sağlamaktadır. Nasıl mı? İlk olarak Supsis hesabı açıyorsunuz ve ardından Whatsapp Entegrasyonu özelliği ile Whatsapp hattınızı sisteme entegre ediyorsunuz.
 • Bu şekilde tüm Chatbot ve Whatsapp görüşmeleriniz arşivlenmiş te olmaktadır. İstediğiniz şekilde raporlar ve analizler gerçekleştirerek daha iyi bir hizmet için çalışmalar sağlayabilirsiniz.
 • Ayrıca Whatsapp Chatbot her türlü olasılığa karşı çözülemeyen yada çok konu dışı durumlarda öğrenme kabiliyeti ile işlemleri zamanla öğrenebilmekte ya da konuşmayı sizin belirlediğiniz şekilde temsilcilere aktarabilmektedir.

  Normal Whatsapp Chatbot:
 • Ardından Supsis’in size sunduğu Chatbot hizmetine geçiyorsunuz ve size uygun Chatbot senaryosunu oluşturup aktif hale getiriyorsunuz. Bu sayede Whatsapp Chatbot hizmetiniz otomatik aktif olmuş oluyor ve en düşük maliyetlerle meydana geliyor.
 • Yada Whatsapp Chatbot için WhatsApp API’ya başvurmalısınız. Başvurduğunuzda işletmenizin ismi, web site linki ve işletme temsilcisinin bilgilerini vermeniz gerekmektedir. WhatsApp bu bilgilerin doğruluğunu onayladığında uygulamayı kullanmak için hazır olacaksınız.
 • Çözüm sağlayıcılarla süreci desteklemek iyi olacaktır. WhatsApp çözüm sağlayıcıları platform uzmanlığına sahip üçüncü taraflardır. İşletmenizin mevcut chatbotlarını WhatsApp platformuna bağlamaya ve sorunlarınızı çözmeye yardımcı olabilirler. Bu süreçler oldukça uzun ve maliyetli olmaktadır.

Chatbotunuzu özelleştirmeniz de mümkündür. Peki chatbotunuzu hangi biçimlerde özelleştirebilirsiniz, aşağıda inceleyelim.

 • Chatbotunuzu eşsiz kılmak ve müşteri bilgilerini kaydederek gelecekte sohbette kullanarak tekrarı azaltmak adına özelleştirebilirsiniz.
 • İlk olarak botun selamlaşma ve kendini tanıttığı bir cümle belirlemelisiniz ve konuşmanın herhangi bir noktasında tıkandığında veya bahsi geçeni algılayamadığında geri dönüş veya soru tekrarlama seçenekleri ekleyebilirsiniz. Bunun yanında WhatsApp’ın şifrelenmiş olduğuherkes tarafınca bilinmektedir. Dilerseniz botunuz müşterinin bilgilere erişmeden önce her konuşmada sorulacak şifre veyahut doğrulama seçeneği eklemesini isteyebilir.
 • Selamlama faslından sonra karşıdaki kişinin seçeceği bir menü hazırlayarak botu kolaylıkla ve anlaşmazlık durumu olmadan yönlendirmesini sağlayabilirsiniz.
 • Chatbotunuza ayrıca resim gönderme ve video gönderme özelliği ekleyebilirsiniz. Örneğin verdiğiniz hizmet ile ilgilimüşteriniz ayrıntılı bir bilgi istediğinde bot gerekli fotoğrafları veya videoları gönderebilir.
 • Son olarak Chatbot, yardım edebileceği başka bir şey olup olmadığını sorup, hoşça kal mesajıyla birlikte sohbeti bitirebilir.
Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]

Leave a Comment

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]