Satış Analizi Nedir?

Satış analizi herhangi bir kurum ya da kuruluşun gelirlerini müşteriye dair veri analizlerini, satış performansını veya gider tablosunu analiz eden ve detaylı olacak şekilde şirketin yöneticilerine sunulmasında oldukça önemli bir rol oynayan rapor olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ifade edilmesi gerekir ki satış analizleri kurum, kuruluş ya da şirketler için oldukça önemli hususlardan biridir. Herhangi bir kurum satış analizleri işlemlerini gerçekleştirerek müşterileri hakkında ayrıntılı bilgilere oldukça kolay bir şekilde erişim sağlayabilme imkanına sahiptirler. Bunun yanı sıra şirketler satış analizleri ile birlikte müşterilerin hangi ürünleri daha çok beğendiklerini, aylık ve haftalık olarak şirketin potansiyel müşteri sayılarını kolay bir şekilde öğrenebilir.

İçerik Konuları

Satış Analizi Çeşitleri Nelerdir?

Aşağıda şirketlerin satış analizleri çeşitleri maddeler halinde yer almaktadır. Gelin hep birlikte inceleyelim:

  • Teşhis analizi
  • Tahmine dayalı satış analitiği
  • Standart analiz
  • Satış etkinliği analizi
  • Pazar araştırması
  • Ürün satış analitiği
  • Satış hunisi analitiği

Yukarıda belirtilmekte olan satış analizleri şirketler tarafından mutlaka tercih edilmektedir.

Satış Analizi Nasıl Gerçekleştirilir?

Satış tahlilini gerçekleştirmek için öncelikle kurum ya da kuruluşların bazı önemli kriterlere dikkat etmesi gerekmektedir. Satış analizi yapılırken öncelikle yol alınması beklenilen hedef verilen  belirlenmesi oldukça mühim kurallardan biridir. Burada satış tahlili işleminin sağlıklı bir şekilde ilerleme gösterebilmesi için doğru planlama ve doğru strateji yolları olmalıdır. Satış verileri belirlenmeden önce mümkün olduğu kadar satış oranları göz önünde bulundurularak dikkate alınmalıdır.

Bunun yanı sıra yine aynı şekilde departmanların performansları da doğru satış tahlilinde mutlaka göz önünde bulundurulması gereken kurallardan biri olarak kabul edilir. İzlenecek olan hedef veriler tamamı ile belirlenip kesinleştirildikten hemen sonra toplanılacak kaynaklar ve analizin süreci de satış analizi hazırlık aşamalarında uygulanması gereken işlemlerden biri olarak karşınıza çıkmaktadır.

Bunun yanı sıra satış analizi yaparken mümkün olduğu kadar doğru ve etkin bir satış tahlili aracı seçmelisiniz. Bu durumu detaylı olarak ele alıp örnekler ile destekleyecek olursak çeşitli kaynaklardan toplamış olduğunuz verilerin analiz raporu haline getirilmesi ve bir arada bulundurulması için mutlaka satış analizi aracı tercih etmeniz gerekir. Özellikle ifade edilmesi gerekir ki Microsoft Excel programı bu noktada mutlaka tercih edilmesi gereken en önemli satış analizi araçlarından biri olarak kabul edilir.

Analiz sistemlerinde daha çok CRM entegrasyonu aktif halde yer almaktadır. Verimli ve etkin raporlara sahip olmak istiyorsanız mümkün olduğu kadar bu bağlamda CRM entegrasyonunun aktif halde yer aldığı  satış analiz araçlarını tercih etmeye özen göstermelisiniz.

 Bununla birlikte satış analizi işlemleri gerçekleştirirken  satış analiz raporlarını düzenli olarak paylaşmanız gerekmektedir. Satış görevlilerinin performanslarını detaylı olarak inceledikten sonra satış analiz raporlarını detaylı olarak ilgili kurum ya da kuruluşların üst yöneticilerine   bildirmelisiniz. Bunun için küçük bir püf nokta verilmesi gerekir ki satış analiz raporlarında detaylı olarak satış performans  detayları, görseller, grafikler, kullanabilme imkanına sahipsiniz.

Ekmob SFA ile birlikte özellikle belirtilmesi gerekir ki AI ve BI destekli satış ve aktivite skorlaması, planlı rapor oluşturma ya da satış hedefi raporlaması işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Satış Analizi Yapmanın Önemi Nedir?

Satış analizi yapmanın  önemi oldukça fazladır. Özellikle ifade edilmesi gerekir ki satış tahlili yapan kurum, kuruluş ya da şirketlerin müşteri memnuniyetinde önemli bir artış göze çarpmaktadır. Müşteri istek, ihtiyaç ya da taleplerini göz önünde bulundurarak aynı zamanda potansiyel müşteri memnuniyetini de en üst seviyeye getirmiş olursunuz.

Satış analizi işlemlerinizi doğru ve etkin planlar ile yaparsanız özellikle bilmeniz gerekir ki  potansiyel müşterilerinizin markanıza ait hangi ürünleri daha aktif bir şekilde kullanmayı tercih ettiklerini satış tahlili raporlarında göz önünde bulundurarak detaylı olarak inceleme yapabilme imkanına sahipsiniz. Bunun yanı sıra satış tahlili yaptığınızda piyasa trendlerinden haberdar olmuş olursunuz. Özellikle piyasadaki satış durumlarını daha detaylı bir şekilde inceleme fırsatı yakalarsınız. Potansiyel müşterileriniz ile birlikte satış becerilerini geliştirebilme imkanına sahip olursunuz.

Satış Analizi Nedir?
Satış Analizi Nedir?

Satış Analizi ile Satış Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Satış raporları sayesinde potansiyel müşterileriniz işe birlikte satış işlemlerinizi arttırmak istiyorsanız aslında yapmanız gereken işlem oldukça basit işlemler olarak karşınıza çıkmaktadır.  Öncelikle eski satış işlemlerinizi de göz önünde bulundurarak satış analiz raporları hazırlamalısınız. Eskiye dair satış analiz raporları ile şimdiki zamanda kullanılan satış raporlarını mutlaka mukayese etmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra mümkün olduğu kadar düzenli olarak veri analiz raporları hazırlamaya özen göstermelisiniz.

Eğer satış verileri ile satış verilerinizde artış görmek istiyorsanız mutlaka disiplinli ve düzenli olarak çalışmalar gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra mutlaka piyasadaki fiyat oranlarını göz önünde bulundurmalısınız. Piyasadaki ürün fiyatlarını detaylı olarak inceleyerek satış analizi raporlarınızda belirlemeniz gerekir. Öte yandan son olarak özellikle belirtmek gerekir ki satış tahlili raporlarında mümkün olduğu kadar potansiyel müşterilerinizi teşvik edecek özel tanıtımlar hazırlayınız. Ürünlerinizi tanıtırken ilgi çekecek metinler kullanınız.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Comment

1 + = 2

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]