İçerik Konuları

Şirketler İçin Sosyal Medya Kullanımı

Teknoloji ve internet artık her alanda bizimle iç içe geçmiş iki kavram. Şirketler için sosyal medya kullanımı da oldukça önemli bir yere sahip. Dijitalleşmenin getirdiği yeniliklerle birlikte hayatımıza giren sosyal medya ise artık günümüzün olmazsa olmaz iletişim araçlarından biri haline geldi. Sosyal medya, kullanıcıların kendi ürettiği içeriklerini yayınlayarak paylaştığı, kullanıcılar arasındaki mesafeyi kaldıran online bir mecradır. Her yaş grubundan, her sosyolojik gruptan insanı bir araya toplayan sosyal medya sayesinde artık haberleşmek, kitlelere seslenmek, ticaret yapmak ve hatta kampanyalar yürütmek çok daha kolaylaştı. Pandemi ile birlikte hayatı evden yaşadığımız günlerde birçok şirket, kurum ve kuruluş, küçük işletme çalışma ortamlarını online platformlara taşıdı. 

Tüm kullanıcılara rahatlıkla erişebildiğiniz hızlı ve kolay bir gücü elinizde bulundurduğunuz halde kullanmamayı tercih ederseniz kendiniz ve işletmeleriniz adına yenilgiyi kabul etmiş olursunuz. İnternetin sınırsız faydalarından yararlanarak işinizi büyütmeli, bilinirliğinizi arttırmalısınız. Bu durumda işletmeniz için yapmanız gereken öncelikli şey hangi sosyal medya platformunu kullanmanız gerektiğini belirlemektir. İş kolunuza uygun olan platformu seçtiğiniz takdirde hedef kitlenize uygun kullanıcılara daha kolay ulaşabilir, iletişime geçebilir ve ticari faaliyetlerinize başlayabilirsiniz. 

Doğru Stratejik Planla İlerleyin

Her işin başında olduğu gibi sosyal medyanızı yönetirken de bir plana ihtiyacınız vardır. Günlük, haftalık ve aylık olarak içerik konularınızı planlamalı, paylaşım saatlerinizi ayarlamalı, günlük ve haftalık olarak veri analizlerini yapmalı, özel günlere uygun paylaşımları belirlemeli, reklam verecekseniz eğer bu reklamlar için uygun günleri belirlemelisiniz. 

Müşterilerinizi İşinize Dahil Edin

Müşterilerinizin öneri, dilek ve şikayetleriyle ilgilenebilmek adına ayrı bir çalışma alanı oluşturmalısınız. Bu alanı kullandığınız mecraya göre bir bölüme sabitleyerek görünür kılmalısınız. İnsan psikolojisi gereği dikkate alınmak, özel hissettirilmek bir bağlılık yaratacaktır. Hedef kitlenizden, takipçilerinizden geri dönüşler almalı, bu dönüşleri analiz etmeli, ihtiyaç ve beklentilere göre hareket ederek size olan sadakatlerini arttırmalısınız. Günlük veya haftalık olarak müşteri memnuniyetlerinizi paylaşarak sizi yeni keşfeden kişilere de güven aşılamalısınız.

Kaliteli ve Özgün İçerik Üretin

Kullanıcılarınıza sürekli olarak kendinizi hatırlatacağınız bir paylaşım rutini belirlemelisiniz. Günün belli bölümlerinde hikayelerden, soru-cevap anketlerinden faydalanarak görünürlüğünüzü maksimum seviyede tutmalısınız. İçerik yönetimi yaparken uygun görseller kullanmalı, doğru iletişim dilini belirlemelisiniz. İlgi çekici görseller ve konu başlıkları sizi sıralamalarda yukarı çekecek ve böylelikle daha görünür olacak ve daha çok kişiye ulaşacaksınız. İş kategorinize uygun GIF’ler ve videolar kullanmayı da unutmamalısınız. İşitsel algıyı kullanmaktan çekinmemelisiniz. 

Hashtagler, sosyal medya içerik sınıflandırmasında birebir rol oynar. İşletmenizle ilgisi olan hashtagleri az ve öz bir biçimde, konusuna uygun olacak şekilde yerinde kullanmanız sizi hedef kitleye götürecek ve böylece görünürlüğünüzü arttırmış olacaksınız.

İçeriklerinizi oluştururken, müşterileriniz ile iletişime geçerken kurumsal kimliğinizin dışına çıkmamalısınız. Yazım ve noktalama kurallarına dikkat etmeli ve mutlaka son paylaşım öncesi bunları kontrol etmelisiniz. Dilin insanlar üzerindeki etkisinden sonuna kadar faydalanmalısınız. 

Neden Sosyal Medya Kullanmalısınız?

Önceleri geleneksel pazar sektörlerini (billboard, tv,gazete vb.) kullanarak fazlasıyla maddi kayba uğrayan işletmeler için artık daha düşük bütçelerle daha çok kişiye ulaşmak, en önemlisi hedef kitlenize, ve kolaylıkla aksiyon almak mümkün. Aşağıda sizler için en yaygın reklam platformlarını paylaşıyoruz:

FACEBOOK ADS


En büyük sosyal medya mecralarından biri olan Facebook’ta reklamlar Business Manager aracılığıyla kullanıcılara iletiliyor. Reklam bütçesi tamamen kullanıcı inisiyatifine bırakılan bu uygulamada kullanıcılara ilgi çeken görsellerle hazırlanmış bir reklam yaratımı sayesinde ürününüzü pazarlayabilir, websitenizi tanıtabilir, aplikasyonlarınızı tanıtabilir ve indirtebilirsiniz. 

şirketler için sosyal medya önemi

 

şirketler için sosyal medya önemi

INSTAGRAM REKLAMLARI

Influencer Marketing ile nam salmış yüksek kullanıcı sayısı olan bu sosyal platformda story ve post olarak iki şekilde reklam verebilirsiniz. Uygulamanın sunduğu alışveriş özelliği sayesinde rahatlıkla kullanıcıların ilgisini çekebilir ve satışlarınızı yapabilirsiniz. Bu platformda reklam bütçesiyle alakalı limit bulunmamakla birlikte, limit arttıkça reklamınızın görüntülenme sayısı doğru orantılı olarak artmaktadır.  

 

şirketler için sosyal medya önemi

LINKEDIN REKLAMLARI

İş dünyasının en önemli sosyal medya platformlarından olan LinkedIn ile profesyonel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Reklam bütçesi bir alt limitle başlayan bu uygulamada kullanıcıların sektörüne, yaşına ve eğitim durumuna uygun filtrelemelerle hedef kitlenize kolaylıkla ulaşabilmeniz sağlanıyor. 

şirketler için sosyal medya

 

şirketler için sosyal medya

TWITTER REKLAMLARI

Uygulamanın kendi algoritması ve doğru hashtag kullanımıyla kolaylıkla hedef kitlenize ulaşabileceğiniz platformlardan biri de Twitter’dır. Dileyen herkesin reklam veren olarak kolaylıkla erişebileceği bu uygulamayı kullanmazsanız hata edersiniz. 

şirketler için sosyal medya

 

şirketler için sosyal medya

Sosyal Medya Kullanımında Rakiplerinizin Önüne Geçin

Sosyal medyanın kurumsal iletişimde fazlasıyla etkin bir rol oynadığı su götürmez bir gerçektir. Günümüzde büyük-küçük çoğu işletme sosyal medya sayesinde ayakta kalmaktadır. Sosyal medyanın gücü öyle büyüktür ki işletmenin geleceği, çoğu zaman, kullanıcıların elindedir. Eğer bu platformların kullanımında yetkin değilseniz adımlarınızı daha yetkin kılmak adına bir profesyonelle çalışmalısınız. 

Supsis Ekibinden Yararlanın!

Supsis, tüm iletişim kanallarınızı (e-posta, canlı destek, WhatsApp, Sosyal medya) tek bir platformdan yönetebileceğiniz yardımcı bir uygulamadır. Canlı destek ve chatbotlar ile müşterilerinizle kolaylıkla iletişime geçebilir, destek ve satış için bir bölüm oluşturabilirsiniz. Müşterilerinizin her ayrıntısını kontrol ederek memnuniyetlerini en üst seviyede tutabilir ve güvenle yolunuza devam edebilirsiniz. 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

1 Comment

Mahmut

3 Ağustos 2022

supsis son yıllarda çok büyük gelişim gösteren sosyla medya web site alanlarında ücretsiz olarak destek sağlayan beğendiğim bir sistem bu güzel yazı için teşekkürler

Reply

Leave a Comment

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]