Geleneksel pazarlama sektörü yerini yavaş yavaş online ticarete bırakıyor. Etkili satış teknikleri sayesinde müşterilerinize doğrudan ulaşıp ihtiyaçları tam ne ise onu karşılarına çıkarmak mümkün ve bunlar sizin satışlarınızı doğrudan artıracak satış teknikleridir. Artık somut ürünlerin toptan satışları dahi internetten üzerinden gerçekleşiyor. Tüm bunlara karşı kayıtsız kalmanın zorlaştığı günlerde insanlar da fiziki mağazalarını yavaş yavaş online mağazalara dönüştürüyor.

Gün geçtikçe zaman herkes için çok daha değerli bir hal alıyor. Zamanlarını fiziki mağazalarda ürünleri reyon reyon gezerek kaybetmek istemeyenler ise bir hayli fazla. Alıcılar artık mağaza mağaza gezip vakit kaybetmek yerine alacağı çoğu ürünü internet üzerinden sipariş ediyor. Böylece her geçen gün e-ticaret gelişiyor ve dönüşüyor. 

İçerik Konuları

Satış Teknikleri

Tüm bu gelişimin farkına varan yeni girişimciler de dahil olmak üzere tüm satıcılar direkt olarak e-ticarete yöneliyor. Bu durumda ise pazardaki rakip sayısı günden güne artıyor ve doğru orantılı olarak da rekabet artışa geçiyor. İşte bu durumda ise herkes kendini öne çıkartmak ve daha çok satış yapmanın yolunu arıyor. 

Siz de mağazanızı kurdunuz ama hedefinize ulaşacağınız satışlar yapamıyorsanız bu yazımız tam da size göre. İşte etkili satış yapmanın yollarını açıklıyoruz. 

  • Öncelikle yapmanız gereken şey sektörünüze ait pazarı araştırmak olmalıdır. Ürünleri incelemeli, ürün açıklama ve fiyatlarına dikkat etmeli, rakiplerinizin kampanyalarını ve satış tekniklerini incelemelisiniz.
  • Yaptığınız pazar araştırmasına ait sonuçları dikkate alarak bir pazarlama stratejisi oluşturmalı ve buna uygun ilerlemelisiniz. 
  • Tüketici tercihleri, ürünlere olan yönelim, trendler ve ihtiyaçları çok iyi analiz etmelisiniz. Bu analizler sayesinde ürün portföyünüze karar vermeli ve bu portföylere uygun olarak satışını yapacağınız ürünleri belirlemelisiniz. 
  • Ürünleri belirlediniz, pazar araştırmalarını yaptınız. Sırada ise doğru fiyatı belirlemek var. Pazardaki aynı ürünü daha yüksek bir fiyatla satıyorsanız eğer diğer üründen daha kaliteli bir yapıda olmasını sağlamalısınız. Kalite olarak düşük fiyat olarak yüksek satışlar yaparsanız bu işletmeniz için doğru bir hareket olmayacaktır.
  • İnternet sitenize koyduğunuz ürünlere dair içerikleri doğru yayınlayın. Satışını yaptığınız ürünün fotoğrafı ile müşterinin eline ulaşan ürünün görüntüsü mutlaka aynı olmalıdır. Tüm bunlar sizin gelecek satışlarınızı etkileyecek unsurlardır. 
  • Sosyal medyanın tüm nimetlerinden yararlanın. Firmanızı etkileyici sunumlarla sosyal platformlar üzerinden tanıtın. Reklamlar verin. Influencerlar ile çalışın. Tüm bunlar sonucunda firmanız tanınacak ve satışlarınızı hayli yükseltecektir.
  • Sipariş edilen ürünlerinizi kargolarken paketin içerisine küçük hediyeler koymayı unutmayın. Çoğu alıcı firma tarafından sürprizle karşılaştığında o firmaya daha bağlı oluyor. Önemseyerek kargoladığınız her siparişe ise böylece bir yenisi ekleniyor. 
  •  

satış teknikleri 2022

 

satış teknikleri 2022

Pazar araştırmaları, ürünler ve planlardan sonra ise yapmanız gerekenler şöyle devam ediyor: 

Telefon aramaları ile satıs

Telefon aramaları ile yapılan pazarlamalar oldukça yaygın bir pazarlama biçimidir. Hedef kitleyi doğru seçerek yaptığınız aramalar ilk aramada başarılı olamasa da ikinci veya üçüncü aramalarda ikna kabiliyetinize bağlı olarak başarıya ulaşmaktadır. 

Sms ile satış:

Bir diğer yaygın pazarlama yöntemi ise sms ile pazarlama yapmaktır. Hedef kitlenize ait numaralara gönderdiğiniz bilgilendirme yazıları, kampanyalar, bir önce siparişine uygun ürün tanıtımları ile onlara kendini hatırlatabilir, sitenize tekrar müşteri olmalarını sağlayabilirsiniz. 

E-mail ile satıs

E-mail satışları da en az telefon aramaları ve sms kadar önemli bir satış yöntemidir. Satış yaptığınız internet sitesine üye olan her kullanıcıya ait bir mail bulunmaktadır. Her türlü kampanya, bilgilendirme yazıları ve iletişimi bu mail adresleri üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. 

Tüm bunları yaparken unutmamanız gereken asıl şey müşterilerinizle olan bağınızı koparmamaktır. Sizinle anında iletişime geçmek isteyen müşterileriniz için ise yapmanız gereken şey çok basit: Supsis Canlı Destek Sistemi’nden yararlanın!

Dijital Reklam Kanalları ile satıs

Dijital ortamlarda öncelikle google ads gibi reklam araçlarını kullanıp satışlarınızı artırmak daha da mümkündür. Ayrıca bunun yanında facebook ads ya da bilindiği üzere Meta adı altında (facebook, instagram) gibi birçok sosyal medya platformunda reklamlar verebilirsiniz. Günlük bütçenizi ve görsellerinizi ayarlayıp belirli hedef kitleler oluşturuyorsunuz ve ardından reklamınız incelemeye alınıp yayınlanmaya başlıyor. İlk etapta maliyet olarak belki sizleri zorlayabilir fakat bu reklamların satışa dönüşme oranları daha yüksek olacaktır. Ayrıca youtube kanalı açarak ürününüzü youtube platformundan da tanıtmanız, oradan da reklamlar vererek satışa dönüştürmeniz oldukca mümkündür.

Tüm bu süreçlerde potansiyel müşterilerinizi gerçek müşteri haline getirip ve sadık bir müşteri kitlesi yakalamak istiyorsanız Supsis’in size sunduğu ayrıcaklıkları değerlendirebilir, müşterilerinizle 7/24 kesintisiz iletişimde kalarak soru, sorun, saıtş, takip, rezervasyon gibi durumlarda yardım sağlayabilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

5 Comments

Kubilay

30 Ağustos 2022

Kaliteli bir içerik a dan z ye her yöntemi anlatmışsınız özellikle telefonla ve e-mail ile benim favorim en etkililer onlar bence…

Reply

Mustafa

30 Ağustos 2022

Verdiğiniz etkili teknik satış taktikleri için çok teşekkür ederim sayenizde detaylı bir şekilde öğrendim

Reply

Gamze Torunoğlu

30 Ağustos 2022

Tozlu Raflar diye bir internet mağazası açtım takı üzerine. İnanın daha bir tane satış yapamadım. Tam bir hayal kırıklığıydı. Sizin satış tekniklerinizi dikkate alıcam. Teşekkürler 👍

Reply

Nezahat

30 Ağustos 2022

Kendi firmama düzenli sadık müşteriler kazanmamda çok yardımcı olduğunuz hakkınız ödenmez sağolun

Reply

Kemal

30 Ağustos 2022

Mükemmel olmuş çok başaralı tek kelimeyle müthiş

Reply

Leave a Comment

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]