Reklam Stratejisi nedir ve nasıl yapılır ? Reklam insanları gönüllü olarak belli bir davranışta bulunmaya ikna etmek,belli bir düşünceye yöneltmek dikkatleri bir ürüne, hizmete, fikir ve kuruluşa çekmeye çalışmak, onunla ilgili bilgi vermek, ona ilişkin görüş ve tutumlarını değiştirmelerini veya belirli bir görüşü ya da tutumu benimsemelerini sağlamak amacıyla oluşturulan duyurudur.

Reklamlar sayesinde talep artar. Piyasa canlanır ve firmalar arasında rekabet artar. Bu sayede ürün çeşitliliği ve kalite artar. Reklamların insan psikolojisi üstündeki etkisi kanıtlanmıştır. Reklam insanları iyiye yönlendirirken hiç ihtiyacı olmayan ürünleri bile aldırabilecek güçtedir.

Gelişen dünya sayesinde günümüzde çoğu şey internete taşınmış durumdadır. Buna örnek verilebilecek en güzel şey belki de online olarak kurulan birçok alışveriş siteleri ve online marketlerdir. Müşterilerine en iyi hizmeti sunabilmek için uğraşan ve birbirleriyle ölesiye rekabet eden online ticaret siteleri; müşterilerden gelen geri bildirim, yorum ve eleştirileri alarak yoluna devam etmektedir. Müşteri memnuniyetinin yanı sıra potansiyel müşteri kitlesine ulaşmaya çalışan e-ticaret siteleri için reklamlar önemli bir yere sahiptir. 

Sosyal medya reklamlarında yaş, cinsiyet, lokasyon ve ilgi alanlarının belirlenmesi, farklı reklam modellerinden yararlanabilmeniz ve hedef kitleyi seçebilmenize bağlı olarak bütçeden arttırmanız aslında internet üzerinden yapılan reklamların ve uygulanan stratejilerin e-ticarete faydasını gözler önüne sermektedir. 

Reklam stratejisi nasıl yapılır?

Markanız için kendinizi konumlandırabileceğiniz bir nokta seçmek reklam stratejilerindeki en etkin noktalardan biridir. Markalar, yaptıkları hizmetleri veya ürettikleri ürünleri müşterilere reklamlar sayesinde sunarlar. Yaptığınız reklamlarla müşteri kitlenizi arttırabilirsiniz ve bunun için de doğru strateji seçmek çok önemlidir.Reklam, ilgi çekici, şaşırtıcı, özgün olmalı ve duyuları harekete geçirmelidir. Reklam müşteri ve marka arasındaki ilişkiyi müşterinin ihtiyaçlarına göre yönlendirmeyi hedeflemelidir ve bu doğrultuda geliştirilen bazı stratejiler vardır bunların temel amaçları şöyledir:

  • Tüketiciye doğru mesajı iletmek.
  • Eldeki mesajı doğru iletmek.
  • Kesin bir etki yaratmak.

Öncelikle sattığınız ürünün veya vermiş olduğunuz ürünün hep bahsettiğimiz hedef kitlesini belirlemelisiniz.Çünkü potansiyel müşterilere hızlı ulaşmak sizin de satış grafiğinizi yukarı çekecektir. 

Reklamı vereceğiniz mecraları iyi seçmelisiniz. Günümüzde en çok kullanılan ve ziyaret edilen mecraları seçmek size ve katkı sağlayacaktır. Çünkü bu sitelerden geri dönüş almanız daha kolay olacaktır. 

Metin başlıkları ve görsel kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Metin başlığı ve kullanılan görseller tabii ki ilgi çekici olmalıdır fakat reklamda ürün veya hizmetle ilgili doğru olmayan şeyler söylemek, markaya olan güveni kırmaktan başka bir şey olmayacaktır.Bu yüzden hem markamızın geleceği hem de müşteri memnuniyeti için ürünler hakkında doğru söylemeli yalandan kaçınmalıyız.

 Yapılan reklamlar müşteriye ulaşmalıdır .Bu yüzden reklam stratejilerinde 5M kuralına uyulmalıdır. 5M kuralı şöyledir: 

  • Money (Para): Reklam için harcamayı düşündüğünüz para.

Reklam stratejisi belirlenirken yıllık plan yapmanız, uzun vadede reklam kampanyalarınızı yönetirken hedeflerinize ulaşmayı ve bütçeyi mantıklı şekilde kullanarak daha iyi içerik ve ürün üretimi sağlar. 

  • Message (Mesaj): Reklamda vereceğimiz mesaj.

Marka mesajınız tüketicilerin sizi nasıl gördüğüdür. Anlatıyı üslubu ve içerik kurgusunu vereceğiniz mesaj üzerinden kurguladığınızda başarılı bir çalışma yapmış olursunuz.

  • Mission (Misyon):Neden reklam yapıyoruz?

Reklam yapmadaki amacımızın ne olduğunu bilirsek reklamdaki kurguyu ona göre yapacağımızdan ve bununla birlikte ona ayıracağımız bütçeyi de belirleyeceğimizden neden reklam yapıyoruz sorusu önemlidir. Cevabı kesin olmadan planlama yapılmamalıdır.

  • Measurement (Ölçüm):Reklam etkinliğinin ölçümü.

E-ticarette yukarıda da bahsettiğimiz gibi geri dönüt almak çok önemlidir. Bu hep kendi markanız hem de ürünleriniz için önemlidir. 

  • Media (Medya):Medya kullanımı. 

Reklamı vereceğiniz mecraları iyi seçmelisiniz. Günümüzde en çok kullanılan ve ziyaret edilen mecralar seçmek size ve katkı sağlayacaktır.  Çünkü bu sitelerden geri dönüş almanız daha kolay olacaktır. Şimdi reklam verebileceğiniz kanalları birlikte inceleyelim. 

reklam stratejisi
reklam stratejisi

Reklam kanalları

Google ADS: Google ADS ile Google arama motoruna, internet sitelerinde bulunan AdSense reklamı için ayrılan bölümlere reklam vermeniz mümkündür.

Sosyal medya reklamları: Günümüzde neredeyse herkesin kullandığı sosyal medyalar en çok reklam verilen 2. kanal durumundadır. Geri dönütlerin kolay şekilde alınabilmesi de bu platformları öne çıkarmaktadır. Sosyal medyada reklam verebileceğiniz platformlar şu şekildedir;

Sponsorlu içerik reklamları: Bir ürün satıyorsanız oldukça faydalı reklamlar olabilir. Blog siteleri tanıtımını yaptıkları ürünleri yazılarında överek pazarlamasını yapmaktadır.

Banner reklamları: Tıpkı sponsorlu içerik reklamları gibi site sahipleri tarafından paylaşılan görüntülü reklam türüdür. İnternet sitelerinin kimisi AdSense yani Google ADS görüntülü reklamlarına yer verirken kimisi ise kişilerden direkt olarak görüntülü reklam tasarımı alıp eklemektedir.

Bu yazımızda sizlerle reklam stratejilerinin nasıl olması gerektiğini paylaştık. 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Comment

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]