Müşteri Sadakati

Müşteri sadakati neden önemlidir? Gelin hep birlikte inceleyelim: Şirketlerin, kurum ya da kuruluşların eski müşterileri tekrar kazanmak için uygulamış oldukları bazı önemli adımlar vardır. Özellikle ifade edilmesi gerekir ki eski müşterilerinizi geri kazanmak istiyorsanız mutlaka bazı önemli hususlarda dikkat etmeniz zorunluluk bildirmektediar. Müşteriler her  şirket için adeta bir velinimet konumunda yer almaktadır. Müşterilerinizi kaybetmenin en büyük etkeni hiç kuşkusuz ki ticaret esnasında müşterinizin güven eksikliğidir. Eğer güvene bağlı ticaret gerçekleştirmiyorsanız müşteri artık markanıza ait ürünler almaktan tamamı ile vazgeçmektedir.

Bunun yanı sıra eğer müşterilerde güven duygusunu en üst seviyeye eriştirmek istiyorsanız özellikle dikkat edilmesi gereken en önemli husus mümkün olduğu kadar kaliteli ve güvenilir hizmet imkanı sunmaya özen göstermelisiniz. Aksi taktirde güvensiz bir ticaret ortamında kimse yer almaz. Kaybedilen bir müşterinin markanızı bir daha tercih etmeme sebebi sunulmakta olan hizmetin yetersizliği ve müşteri memnuniyetinin düşük seviyede olmasından kaynaklanabilir. Eğer  herhangi bir müşteri artık markanıza dair ürünleri satın almıyor aynı zamanda markanızı tercih etmek istemiyorsa bu sorunun altında yatan en büyük etkenin hiç şüphesiz müşteri memnuniyetsizliğinden kaynaklandığı ifade edilebilir.

Müşteri Sadakati Neden Önemli?

Müşteri sadakati hiç kuşkusuz ki bir firma için oldukça önemli hususlardan biridir. Müşteriler, sunmuş olduğunuz hizmetten memnun kalmamış ise ne yazık ki sadakatini kaybetmiş olur.  Sektörde kazancınız paradan daha çok müşteri memnuniyetini ön planda tutmak olmalıdır. Eğer bir müşteri hizmetinizden memnun ile satışa sunmayı düşündüğünüz ürünlerinizi yalnızca müşteri satın almaz. Aynı zamanda hizmet kalitesini beğenmekte olan müşteriler başka kişiler de markanızın ürünlerini satın alma konusunda önermektedirler. Sadık bir müşteri her zaman size bir getiri getirmektedir.

Kaybedilen Müşteriyi Geri Kazanma Yöntemleri

Kurum ya da kuruluşlar kaybetmiş oldukları müşteri bazı önemli hususlara dikkat ederek tekrar kazanabilme imkanına sahiptir. Bunun için özellikle ifade edilmesi gerekir ki markanızın ve ürünlerinizin kalitesini detaylı olarak gözden geçirip kontrol edin. Eğer müşteri markanızı tercih etmekten vazgeçip başka markalara yönelmiş ve başka markaların ürünlerini satın almaya başlamış ise markanızı ve ürünlerinizi yeterli bulmamıştır diyebilmeniz oldukça mümkün bir durum olarak karşınıza çıkmaktadır.

Bu sebepten dolayı mümkün olduğu kadar müşteriye kaybetmekten çok kazanmaya odaklanmalısınız. Müşteri memnuniyetini her daim ön planda tutup kaliteli hizmet anlayışı çerçevesinde çalışmalarınızı sürdürmekte son derece kararlı olduğunuzu he defasında ifade ederseniz müşteriden memnuniyet kalitesine dair olumlu dönütler alabilme imkanına sahip olursunuz. Müşteriler özellikle ifade edilmesi gerekir ki kaliteli hizmet anlayışına olukça fazla dikkat etmektedirler.

Müşteriler için kaliteli hizmet, kaliteli ürün satışı sunmak oldukça önemli hususlardan biri olarak kabul edilir. Bünyenizde çalışmalarını sürdürmekte olan bütün personellerin potansiyel müşteriler ile ilişkileri son derece iyi olmalıdır.

Müşteri ile konuşurken bünyenizde çalışmalarını sürdürmekte olan personellerin mutlaka göz teması kurmaları gerekmektedir. Müşteriye verilen değer aynı zamanda kaliteli hizmet anlayışını da ön planda tutmaktadır. Eski müşterilerinizi tekrar kazanmak istiyorsanız mümkün olduğu kadar müşterileriniz ile iyi bir iletişim kurmanız gerekmekte. Bunun yanı sıra kurumsal ya da resmi internet siteniz var ise  internet sitenizi geliştirmek için adımlar atmaya çalışınız.

Örneğin sayfanızda ya da sosyal medya uygulamalarınız da markanızda satmayı planladığınız ürünler için reklam kampanyaları oluşturabilme imkanına sahipsiniz. Bunun yanı sıra özellikle ifade edilmesi gerekir ki  satmak istediğiniz ürünlerin teslimatını gerçekleştirecek olan kargo firması ile etkili iletişim kurmaya özen gösteriniz.

Kargo firmasının kaliteli bir firma olmasına dikkat etmelisiniz. Kargo firmasının bünyesinde çalışmalarını sürdürmekte olan personellerin mutlaka güler yüzlü, güvenilir ve kaliteli hizmet çerçevesi kapsamında çalışmalarını yapmaları gerekmektedir. Kargo firması mümkün olduğu kadar potansiyel müşterilere ürünleri teslim ederken belirtilen süre kapsamında teslimat işlemlerini gerçekleştirmiş olması gerekmektedir.

Müşteri Sadakati
Müşteri Sadakati

Eğer müşterinizi kaybettiyseniz özellikle bilmeniz gerekir anlaşma sağlamış olduğunuz kargo firması kalitesiz bir firma olmuştur. Bunun yanı sıra kargo firmasında çalışmalarını sürdürmekte olan personellerin markanız ait satmayı düşündüğünüz ürünleri defolu olacak şekilde teslim etmemelidir. Kargo personeli müşterilere belirtmiş olduğu sürede markanıza ati ürünleri teslim etmeyi hedeflemektedir.

Sektörde kaliteliği ve kalıcılığı sağlamanın en önemli kuralı hiç şüphesiz ki güvenilir hizmet çerçevesinde çalışmalar yapmaya özen göstermelisiniz. Kalite, sektörde rakip tanımayan bir firma için en önemli hususlardan biridir. Bunun yanı sıra markanıza ait ürünleri sattığınızda satın alma  işlemlerinizi başarı ile tamamen gerçekleştirmiş olsanız bile mutlaka müşteri ile birlikte tekrar iletişim kurmaya özen göstermelisiniz. 

Bu duruma kısaca örnek vermek gerekirse mesela markanıza ait herhangi bir ürünü sattıysanız müşterilerinizin güncel iletişim bilgilerinden mail ya da sms yolu ile müşterilerinize anket yapabilirsiniz.

Burada belirtmiş olduğumuz anketten kastımız müşterinize memnuniyet anketi yapabilme imkanına sahipsiniz. Müşterilerinize  vermiş olduğunuz hizmetin kalitesini sorabilirsiniz. Bunun yanı sıra müşterilerinizin istek, talep ya da ihtiyaçlarını mümkün olduğu kadar göz önünde bulundurarak dikkate almanız gerekmektedir. Tüm bu kurallara dikkat ederseniz eski müşterilerinizi tekrar kazanabilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Comment

+ 56 = 64

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]