İçerik Konuları

Müşteri Hizmetlerini Geliştirmeye Yarayan 4 Yöntem

Müşteri hizmetleri, işletmelerin büyümesi için fazlasıyla önemlidir. Özellikle günümüzde yoğun bir dijital rekabet söz konusu olduğu için artık mevcut müşterileri elde tutmak giderek zorlaşmıştır. Bu noktada şirketler, müşteri hizmetlerini en iyi derecede tutarak mutlu müşteri kitlesi oluşturmalılardır. Aksi taktirde rakipleriniz etik yada etik olmayan yollarla müşterilerinizi kendi müşterileri yapmaları daha da kolaylaşacaktır.

Peki müşteri hizmetleri nasıl en iyi seviyede tutulur? Bununla ilgili çeşitli yöntemler vardır. En bilinen yöntemlerin yanı sıra sizi daha farklı tutacak, müşterilerinizi daha mutlu edecek ve onları en ince yerlerden yakalayacak yöntemler oldukça önemlidir. Gelin en etkili müşteri hizmetleri nasıl oluyor inceleyelim:

müşteri hizmetleri

müşteri hizmetleri

Müşteri Hizmetlerini Geliştirmek İçin En Etkili Yöntemler

Sizlere sıralama yapacak olursak bu 4 yöntemin içerisinde ilk olarak karşımıza iletişim kurabileceğiniz kanallar vasıtası ile müşterilere geri bildirim, memnuniyet yada kendinizi iyi olarak hatırlatma durumları söz konusu olacaktır.

Dijital Kanallar İle Memnuniyet

Yukarıda da belirttiğimiz gibi müşteri hizmetlerini geliştirmede ilk ve en etkili yöntemlerin başında dijital iletişim kanalları ile onlara ulaşmak, geri bildirimler almak, memnuniyet anketleri yapmak, aramalar sağlamak, yazışmalar yapmak geliyor. Bunu rutin şekilde bir planlamanın içerisine soktuğunuzda etkili olacaktır. Fakat burada tek bir iletişim kanalını kullanmanız dezavantaj olacaktır.

E-postalar, SMS yoluyla iletişim, çağrı merkezi aramaları, canlı destek yazışmaları, memnuniyet anketleri, geri bildirim mesajları gibi belirli yollar izleyerek müşterilerinizden en iyi geri dönüşleri alabilirsiniz. Fakat bunların hepsini bir arada yapmanız faydalı olacaktır. İlk olarak E-posta ile başlayıp sonrasında oradan alacağınız rapor ile gönderdiğiniz e-postaları açmayanlar veya size geri dönmeyenler ile sms yada arama yoluyla iletişime geçmelisiniz. Proaktif olmaktan çekinmeyin, onlar sizlerle iletişim kurmadan siz onlarla kurun.

Ayrıca sizlerle herhangi bir konu üzerine iletişime geçtiklerinde onlara dijital ortamlarda canlı destek alanlarında geri bildirim anketleri sunmalısınız. Bunların arasında en etkili olacak yöntem çeşitli indirimler ve kampanyalar düzenleyerek memnuniyet bildirimlerini almanız olacaktır. Bu sayede en fazla şekilde geri bildirimler alacaksınız ve stratejinizi ona göre ilerleteceksiniz.

Satış ve Ziyaretlerde İletişim

Websitenize herhangi bir ziyarette veya yaptığınız dijital satışlarda onlarla anlık iletişim kurabileceğiniz bir kanal kesinlikle olmalıdır. Çünkü bu noktalarda zaman zaman desteklere ihtiyaç duyabilir, zaman zamansa sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Sonuç olarak kimse hatasız bir şekilde hizmet sunamamaktadır. Bugün baktığımızda en büyük şirketlerin, bankaların bile hala basit ve eksik yönleri oldukça fazladır. Bu noktada sizleri bir adım öne geçirecek adım budur.

Yapay zeka chatbotlar, akıllı asistanlar, canlı destek temsilcileri kullanmış olduğunuz sistemler vasıtası ile onlara anlık iletişim seçeneği sunacaktır. Bu aynı zamanda müşterilerinize bir güven sağlamaktadır. Ayrıca bu sistemler ile alacağınız geri dönüşler, memnuniyet anketleri ve geçmiş konuşma kayıtları sizi bir sonraki süreçte işinizi iyiye taşıma yolunda fazlasıyla destekleyecektir. Bir sonraki adımınız mutlaka daha iyi olacaktır.

Kampanya ve Fikirler İle Öne Çıkma

İlk duyduğunuzda çok sıradan bir yöntem gibi görünsede burada sizlerin fikirleri sizleri öne çıkaracaktır. Halla kullanılmamış kampanya fikirleri, indirim ve avantaj sağlamaları oldukça fazladır. Önemli olan burada kampanya olsun diye yapmak değil kampanyanın fikrini iyi düşünüp, sizi bir sonraki adımda bile güçlendirecek bir fikir olmalıdır. Gerekirse mevcut müşterilerinize ayrı, potansiyel müşterilerinize ayrı fikirlerle kampanyalar oluşturun.

Mevcut Ürünlerde Geliştirme ve Farklılaşma

Günümüzde birçok şirket birçok ürün veya hizmeti aynı şekilde, aynı özellik ve kapsamda müşterilere sunmaktadır. Rekabetin fazla olduğu e-ticaret ortamlarında özellikle müşteri hangisini seçecek hangisi daha iyi gibi birçok sorunla karşılaşırken bunların yanında farklı veya daha geliştirilmiş ürünlere odaklanmaktadır.

Bir ürün bir sorunu çözmek için ortaya sunulmuş ise evet tercih edilebilir fakat aynı ürünü sizin gibi birçok kişi sunduğu zaman sizin bir farkınız kalmayacaktır. Siz mümkün olduğu kadar elinizdeki ürünü veya ürünleri geliştirmeye her zaman açık olmalısınız. Daha da fazla özellikler, ekstra çözümler ekleyerek ürününüzü geliştirmeniz emin olun fiyatı fazla olsa bile insanları her zaman çekecektir.

Özetle, bu yazımızdan müşteri hizmetleri ve memnuniyetini en iyi nasıl yapabiliriz konusuna değindik. Son olarak eklenecek bir şey ise, şeffaf olma ve iletişim bilgilerinizin her zaman açık şekilde bulunmasıdır. Bu her işletmenin yapması gereken en ince detaylardan birisidir. Müşteriler sonuç itibariyle dijital bir ortamda bulunduklarından sizleri tanıyamamakta ve güven noktasında eksiklikler hissedebilmektedirler.

Bu sebeple iletişim bilgileriniz görebilecekler bir alanda tamamiyle şeffaf olarak ve çeşitli olarak olmalıdır. Açık adresiniz, iletişim numaralarınız, e-posta adresleriniz, canlı destek alanlarınız onlara güven sağlayarak, sizlerin sadık bir müşteri kitlesi oluşturmanıza fazlasıyla destek olacaktır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

7 Comments

Avatar of Tayfun yapar

Tayfun yapar

8 July 2022

E ticaret yapanların fazlasıyla işine yarayacaktır. Elinize sağlık

Reply
Avatar of Büşra Kaya

Büşra Kaya

20 July 2022

En önemli konu müşteri hizmetleri çünkü müşteriler buna bakıyorr genelde bilgiler için teşekkür ederim 🖤

Reply
Avatar of Mustafa

Mustafa

20 July 2022

Canlı destek sistemi için harika bir platform ve hemen dönüş yapıyorlar

Reply
Avatar of Eser

Eser

20 July 2022

İnsanlara yardımcı olan mükemmel bir yazı olmuş elinize sağlık

Reply
Avatar of GÖKHAN KÖSE

GÖKHAN KÖSE

20 July 2022

Kurumsallasmayi hedefleyen ve kurumsal firmalarin musterilerine cok daha iyi hizmet verebilmesi adına harika imkanlar sunuyorsunuz.

Reply
Avatar of Servet

Servet

20 July 2022

Harika bir blog yazısı olmuş yazılarınızı severek takip ediyorum.

Reply

Leave a Comment

+ 33 = 39

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]