Müşteri Geri Bildirimi

Müşteri geri bildirimi sektörde yer almakta olan herhangi bir marka ya da şirket için oldukça önemli hususlardan biridir. Müşteri talep, istek ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarından taviz vermeyen bir marka için müşteri geri bildirimi almak sektörde kalıcılığı sağlayan en önemli etmendir. 

Sektörde kalıcılığı sağlayan bir marka için müşterilerin mutlaka olumlu ya da olumsuz markanın ürünlerine dair ya da marka ile ilgili geri bildirim yapmaları gerekir. Geri bildirim mutlaka marka tarafından göz önünde bulundurulup dikkate alınmalıdır.

Etkili Müşteri Geri Bildirimi Alma Yöntemleri Nelerdir?

Etkin bir müşteri geri bildirim almak için dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar yer almaktadır. 

Müşterilerinizden etkin bir şekilde geri bildirimi almak istiyorsanız öncelikle sosyal medya hesabınızı aktif olarak kullanmaya özen göstermeniz gerekir. Sosyal medya platformları üzerinden düzenli olarak belirli aralıklar ile sosyal medya anketleri düzenlenmelisiniz. Burada sosyal medya platformu ile birlikte soru havuzları oluşturmalısınız. Bunun yanı sıra bu havuzlarda ortaya çıkan soruların doğru kullanıcılar tarafından sorulup sorulmadığını detaylı olarak incelemeniz gerekir.

Bu durumu ayrıntılı bir şekilde örnek verip açıklayacak olursak mesela sahip olduğunuz bir markanız var ve bu markaya ait sosyal medya hesabınıza sosyal medya anketleri oluşturmalısınız. Siz sosyal medya anketleri oluşturduğunuz zaman potansiyel müşterileriniz tarafında sorular yöneltilmeye başlanır. Burada özellikle ifade edilmesi gerekir ki yalnızca sorular sorulmayabilir müşterilerin markanız hakkında yorumları da ana sayfanıza düşebilmektedir.  Bunun yanı sıra sosyal medya hesabınızda size geri bildirim yapmakta olan müşterinin mümkün olduğu kadar hesabının fake hesap olmamasına dikkat etmemelisiniz.

Fake hesapların yani sahte hesapların size geri bildirim yapmış olması markanızın itibarını zedeler. Markanıza ya da satmış olduğunuz ürünlere dair ya da markanıza ait bilgilerinize erişim sağlamak isteyen müşteriler sosyal medya hesabınızda fake yani sahte olan hesapların var olduğunu fark ettiğinde sizlere güvenmeyebilir. Müşterilerde eğer güven sorunu baştan teşkil etmişse ne yazık ki o markanın itibarında oldukça önemli zedelenmeler meydana gelebilir. 

Sosyal medya hesabınızdaki sahte hesapları ayırıp gerçek hesapları ise detaylı olarak inceledikten hemen sonra mutlaka dataların herkese açık olmasına özen göstermelisiniz. Sosyal medya hesabınızın datalarına herkese görünür bir şekilde aktif hale getirmelisiniz.

Müşteri Geri Bildirimi
Müşteri Geri Bildirimi

Sosyal medya hesabınızda sosyal medya anketlerinin yanı sıra e-posta ile geri bildirim toplama işlemlerini gerçekleştirmeyi göz önünde bulundurmalısınız. Eğer müşterilerinizden etkili bir şekilde geri bildirim almak istiyorsanız mutlaka mail yolu ile potansiyel müşterileriniz ile direkt olarak iletişim kurmanız gerekmektedir. Mail yolunu genelde müşteriler oldukça fazla tercih etmektedir. Herhangi bir ürünü sattıysanız o ürünü teslim alan müşterilerinize mail aracılığı ile sorular yöneltebilirsiniz.

Satmış olduğunuz ürün hakkında fikir ve görüşlerini bildirmelerini talep edebilirsiniz. Bunun yanı sıra marka itibarını en üst seviyede buluşturmak adına marka hizmetinizden memnun kalıp kalmadıklarına dair potansiyel müşterilerinize mail aracılığı ile anketler oluşturabilirsiniz. Bu konuda özellikle örnek verilmesi gerekir ki potansiyel müşterileriniz memnuniyet kalitesini belirleyebilir ya da yıldızlayabilir. İşletme hakkında müşterilerinin görüşleri mail aracılığı ile markanıza, kurum ya da kuruluşlarınıza direkt olarak aktarılabilme özelliğine sahiptir.

Teknolojinin hızla  gelişip yaygınlaşması ile birlikte mail aracılığı her ne kadar bir tık arka planda kalsa da derslerimiz, ödevlerimiz, toplantı notlarımız için mail platformunu mutlaka kullanmaktayız. Özellikle dünya genelinde milyonlarca kişinin çeşitli platformları etkin ve rahat bir şekilde kullanmaları için kendilerine ait mail hesaplarının olmaları zorunluluk bildirmektedir. Dolayısıyla etkili bir şekilde müşteri geri bildirimi almak istiyorsanız mail aracılığı ile müşterilerinize erişim sağlayabilme imkanına sahipsiniz.

Müşteri Geri Bildirim Almanın Önemi

Sektörde kalıcılığı sağlamayı ön planda tutmakta olan herhangi bir marka, şirket, kurum ya da kuruluş  öncelikli olarak müşteri geri bildirimi almaya özen göstermelidir. Müşteri geri bildirimi almak bir marka için ve o markanın itibarı için oldukça önemli hususlardan biridir. Müşteri geri bildirimi alan bir firma müşteriyi deyim yerindeyse elinde tutmayı başarır.

Müşteri geri bildirim işlemlerinde eğer müşteriden herhangi bir olumsuz dönüt ya da şikayet gelirse bu durumda marka itibarının zedelenmemesi için ilgili kurum ya da kuruluş mutlaka müşteriden gelen dönütleri dikkate alarak müşterilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda etkin faaliyetler yapmaya özen göstermelidir. Örneğin müşteri herhangi bir üründen şikayetçi ise marka sahibi ya da işletme sahibi kişiler mümkün olduğu kadar kusurlu ürün üzerine odaklanarak çalışmalarını sürdürmelidir. Bunun yanı sıra mümkün mertebede marka ya da kurum sahipleri potansiyel müşterileriyle tamamı ile çözüm odaklı ticaret yapmaya dikkat etmelidir. 

Müşteri güvenini kazanmak markanın itibari düzeyinde oldukça önemli durumlardan biri olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı müşteri güveni ile marka itibari doğru oranda birbirini geliştirir. Herhangi bir kurum ya da kuruluşun müşteri geri bildirimi olmuyorsa, müşteriler satın almış oldukları üründen memnun kalmamış ise ne yazık ki marka itibarı zedelenmiş olur.

Canlı Destek ve Chatbot ile Müşteri Geri Bildirimleri Toplayın!

Websitenize gelen ziyaretçileri anlık takip ederek ve onlarla iletişimde bulunarak iletişim sonlarında onlardan geri bildirim anketleri ve değerlendirme yıldızlama sistemi ile müşteri geri bildirimleri toplamak çok kolay. Bu anket ve yıldızlama sistemini kendi içerisinde barındıran canlı destek sistemleri ile günlük, haftalık, aylık veya özel tarihlerde raporlarınızı verilen geri bildirimlere göre çıkarmak mümkündür. Tamamen ücretsiz olan bu özelliği Supsis ile deneyebilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Comment

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]