Mailing nedir? Mailing, belirlenen bir hedef listesine toplu halde mesaj gönderilmesidir. Özellikle şirketlerin müşterileri ile iletişim kurmak, kampanya, indirim gibi durumlarda potansiyel müşterilerinin haberdar olmasını sağlamak için kullandıkları verimli ve ucuz bir yöntemdir.

Teknolojinin gelişmesi ve mobil kullanımının en üst seviyelere çıktığı bu günlerde internetin neredeyse en büyük pazarlama aracı olduğunu göz önüne bulundurursak, insanlara ulaşmanın en kolay yolunun net üzerinden veya e mail üzerinden ulaşmak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

İçerik Konuları

Mailing Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu nedenle de hedef kitleye ulaşabileceğiniz en kolay, düşük maliyetli yoldur e-posta pazarlaması. Yeni pazarlama trendleri arasında gösterilen mailing, anca doğru hedef kitleye doğru e-posta gönderildiğinde kaliteli sonuç vermektedir. Binlerce alakasız kullanıcıya mail göndermektense, göndereceğiniz maille alakalı kullanıcılara mail göndermek her zaman net sonuçlar doğuracaktır. Kullanıcılarınızdan aldığınız izinle gönderim yapmanız en önemli faktörler arasındadır.

Çünkü internet üzerinden veya 3. şahıslardan topladığınız mail adreslerine gönderim yapmanız sizi ve firmanızı lekeleyecektir. Göndermiş olduğunuz maillerin spam olarak düşmesine ve sunuculardan engellenmenize neden olacaktır.

Mail reklamı diğer reklam çeşitlerine nazaran maliyet olarak çok daha uygundur. Fakat süreklilik ve kararlılık gerektiren bir tanıtım aracıdır. Çünkü biz maillerinizi %a hundred başarı ile kullanıcılara ulaştırsak bile mailin sahibi konuya ilgisiz ise reklamınızı bakmadan silecektir.

Eminiz ki sizde bir çok defalar bunu yapmışsınıdır. Farklı bir zamanda aynı tanıtım maili e-postanıza gelse belki de bakacaksınızdır. Bu durumu göz önünde bulundurarak mail tanıtımları sürecinde erkenden pes etmemeli ve kararlı bir şekilde devam etmelisiniz. Böylece çalışmalarımızdaki süreklilik ile gönderilerde daha yüksek başarı oranlarını ve müşteri memnuniyetini zaman içerisinde yakalayabilirsiniz.

Toplu e-posta gönderimi yaptığınız e-posta listesinde yer alan adreslerin izin alınarak bir araya getirilmiş olması önemlidir. Aksi taktirde bu işlem “istenmeyen e-posta gönderimi” veya “junk mail” olarak tanımlanan duruma yol açabilir. Bu durumda da müşterilerin tepkisini çekmenin yanı sıra, spam karalistelerine girme riskiniz oluşur.

mailing nedir? nasıl yapılır?
mailing nedir? nasıl yapılır?

MAİLİNG’DE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

    Mailing’ten beklenen sonuçların alınabilmesi ve etkili bir mailing yapılabilmesi için önemli noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu noktalardan bazıları şunlardır:

 • Hedef Kitlenin Belirlenmesi: Mailing de hedef kitlenin doğru bir şekilde  oluşturulması önemlidir. Doğru kitlenin belirlenebilmesi için web sitenize formlar ekleyerek sitenizi ziyaret eden kişilerin bilgilerini kendi isteğiyle size vermelerini sağlayabilirsiniz.
 • Mail Sıklığının Belirlenmesi: Mail sıklığı çok önemli bir etkendir. Doğru sıklıkta ve doğru içerik seçimiyle yapılan mailing’ler hedef listesi tarafında daha etkili olacaktır. Alışılagelmişin dışında veya rahatsız edici sıklıkta gelen mailler kullanıcıların abonelikten çıkmasına dolayısıyla hedef listesinin giderek daralmasına yol açacaktır. 
 • Mail’in İlgi Çekici Olması: Mail’in hem dışının hem de içinin ilgi çekici olması gerekir. Hedef listesinde bulunan kişilere mailing yapıldığında ilk olarak bu kişilerin gelen e-postayı göz ardı etmeyerek açması gerekir. Bunu sağlayacak olan da elbette mailin dış kabuğunun etkili bir şekilde hazırlanması olacaktır. Bu yüzden mailin tasarımına önem verilmesi ve ilgi çekici grafiklerin hazırlanması gerekecektir. Ayrıca maillerin kullanıcıya göre özelleştirilmesi de dikkat çekici bir unsur olacaktır. Örneğin “Merhaba!” gibi bir hitap ile mail’e başlamak yerine “Merhaba Ayşe!” gibi direkt olarak o kişiye yönelik bir hitap şeklinin tercih edilmesi daha etkili olacaktır.
 • Geri Dönen Maillerin Azaltılması: Özellikle karşı taraftan kaynaklanan sorunlardan ötürü kullanıcıya iletilemeyerek geri dönen maillerin temizlenmesi kaliteyi arttıracaktır. Maillerin geri dönmesine; E-posta adresinin geçersiz/eski bir e-posta adresi olması, kullanıcının gelen kutusunun dolu olması, gönderilen mailin boyutunun çok büyük olması, sunucunun geçici olarak çalışmaması gibi faktörler neden olabilir.

MAİL İÇERİĞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Yazım, imla kurallarına dikkat edilmelidir.
 • Mail’inizin içeriği yalnızca metin ya da yalnızca görsel olmamalıdır.
 • Mail’in anlamlı bir konusunun olmasına dikkat edin.
 • Artı, eksi, eğik çizgi, ünlem gibi işaretlerin ard arda ve sürekli olarak kullanılmamasına özen gösterilmelidir.
 • Renk seçimi önemlidir. Zıt renklerin, göz yorucu renklerin çok fazla kullanılmaması gerektiği gibi tek bir renk kullanarak da mail’in sıradanlaşmasına neden olunmamalıdır.
 • Hiçbir mail’e izinsiz şekilde posta atılmamalıdır.
 • Mail’lerin kendisine gönderilmesini istemeyen kullanıcıların bu durumu sonlandırabilmeleri için mail’lerin alt kısmında bir alan oluşturulabilir.
 • Mail’lerin kim tarafından -firma veya kişi olabilir- gönderildiğini muhakkak belirtin.
 • Spama düşmesine neden olabilecek kelimeleri kullanmayın.

MAİLİNG TASARIMI NASIL OLMALIDIR?

Mailing tasarımı yapılırken etkileyici bir görsel dizayn olmasına, mailin kişiye göre özelleştirilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Metin ve görsel dengesi sağlanmalı ve konu seçiminin doğru olduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca yukarıdaki başlıklarda bahsedilen faktörlere de önem vermekte fayda vardır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Comment

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]