Sizler için iyi marka statüsüne erişimde belirli yöntemleri paylaşacağız. Markaların belirli bir bilinirlik yakalaması için markanın doğduğu andan itibaren bazı çalışmaların titizlikle yapılması gerekmektedir. İyi bir marka çalışması yaparak hizmette bulunduğunuz alanda tanınabilir, ürünlerinize olan rağbeti arttırabilir ve ürünlere olan rağbetin sürekliliğini koruyabilirsiniz. 

İçerik Konuları

İyi Marka Statüsüne Erişim

Her markanın başarılarının sırrı farklı olsa bile hepsinin başarısının bazı ortak noktaları vardır. Yazdığımız bu metinde bu markaların başarısını sağlayan ortak noktalara bakıp daha iyi bir markanın nasıl olunabileceği hakkında bilgi vereceğiz.

iyi marka statüsüne erişimde 9 yöntem
iyi marka statüsüne erişimde 9 yöntem

Bir marka doğarken; markanın kimliği, markanın hedeflenen konumu, markanın hikayesi, markanın hedef kitlesi gibi belirli konular üstünden planlama yapılmaya başlanmalıdır. Bu sorular üzerinden planlama yapılması ürünlerin pazarlama ve tanıtımında önemli rol oynar.

İşletmeye dair ‘’Vizyonu ve misyonu nedir?’’ sorularının yanıtlarını bulmak sizi hedef kitlenize yakınlaştıracaktır. Hedef kitlenin tanınması iyi bir marka olma yolunda belki de atabileceğiniz en önemli adımlardan birisidir. Çünkü markanınızın kime ve neye hitap ettiğini ya da edebileceğini bilmek geri dönütleri kolaylaştırır. 

Geri dönütlerin kolaylaşması markanızı ve ürünlerinizi geliştirmeniz için büyük bir öneme sahiptir. Markaların müşteri memnuniyetini sürekli kontrol etmesi ‘’Hedef kitlemin gözünde nasıl bir yerdeyim?’’ sorusuna yanıt verir. Büyük markaların hepsinin bu geri dönütleri önemsediği ve kendini bu dönütlere göre geliştirdiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Bu yazımızın devamında sizlerle iyi bir marka olma yolunun adımlarını vereceğiz. 

Markanızın farkını belirleyin

Markanızın rakiplerinden farkını belirlemelisiniz. Kendinizi tanımak burada önemli bir rol oynamaktadır. Rakiplerinizden farklı olmak uğruna ürününüz veya hizmetiniz hakkında yalan söylememelisiniz. 

Günümüzün büyük markalarına bakıldığında onların öncelikle güvenilir olmaları öne çıkıyor. Verdiğiniz mesajlar ve duruşunuz tutarlı olmalıdır. Çelişkili mesajlar verilmesi, markaya olan güveni kırar. Bu yüzden sözlerinizin arkasında durmalı, ürününüzü olduğu gibi tanıtmalısınız.

Markanızın iletişim dilini belirleyin

Marka mesajını ve dilini belirlemelisiniz. Sizi siz yapan ve rakiplerinizden ayıran özellikleri kendinize özgü şekilde belirtmelisiniz. Günümüzde markalar kendilerini tanıtmak için çok farklı yollara başvurmaktadırlar. Bunlardan birisi de yarışmalar, oyunlar ve eğlenceli etkinliklerdir. Bu gibi etkinliklerde bulunmak sizi daha fazla kitleye taşır. Bu etkinliklerde bulunurken birlikte uyum içinde çalışabileceğinizi düşündüğünüz sponsorlar ile işbirliği yapmak markanızın adını daha çok duyurur. İyi bir marka olma yolunda atabileceğiniz adımlardan birisi de budur. 

Marka kimliğinizi oluşturun

Marka, kendini nasıl tanımlamak istiyorsa kimliğini de o şekilde yaratmalıdır. Markanın adı, logosu, kullandığı renkler, verdiği mesaj dili, konumlanması ve kurduğu ilişkiler markanın kişiliğinin toplamını oluşturmalıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz iletişim diliye paralel şekilde geliştirdiğiniz marka kimliği sizi başarıya götürecektir.

Markanızda müşterilerin duygularını harekete geçirin

Ürünlerimin müşterilerime faydası ne olacak?’ sorusunun cevabını kendinize verebildiğiniz zaman buna göre bir strateji belirleyebilir ve tanıtım reklamlarını bu yönde yapabilirsiniz. Markanın başarısında, kişilerde yarattığı algı önemlidir. Bu algılarda belirleyici rol ise duygulara düşmektedir. Hedef kitlenizde uyandırdığınız duygular ile müşterilerinize ilham verip müşterilerinizin duygularını harekete geçirebilirsiniz.

Müşterilerinizle iletişimi sürekli tutun

İnsanlar herhangi bir ürün grubunda tek bir markaya değil, bir marka grubuna sadık olurlar. Yani, müşterinin aklındaki markaların arasında yer alabildiğiniz ölçüde tercih edilme şansına sahip olursunuz. Bu yüzden müşterinin marka setine girmek, kritik önem taşıyan bir hedef olarak yönetilmelidir. Bu yüzden müşteriyle aranızdaki iletişimi sürekli tutmalısınız. İletişimi sürekli tutmak ‘’Ürün ve hizmetin de öne çıkan özellikleri nelerdir?’’ sorusunun cevabını alıp kendinizi geliştirmenizde büyük rol oynar. 

Kamuya sizi tanıtan reklamlara dikkat etmelisiniz

Reklamlar, sizin hizmet ve ürünlerinizi sunmanız için aslında mükemmel bir fırsattır. Reklamlar, yukarıda da bahsettiğimiz hedef kitlenize uygun hizmet ve ürünleri müşterilerinizin duygularını harekete geçirecek şekilde sunabileceğiniz bir pazarlama yöntemidir. Önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz başarılı reklam stratejilerine dikkat ederek kurgulanan reklamlar sizi ve markanızı başarıya götürmekte önemli rol oynayacaktır.

Markanızı öne çıkarmanızı sağlayacak çarpıcı bir isim kullanmalısınız

Markanızın ismi de yukarıda bahsettiğimiz diğer maddeler kadar önemli bir rol oynar. Markanızın ismi, hafızalarda kalan bir isim olmalıdır. Öncelikle büyük şirketlerin isimlerine bakıldığı zaman, hepsinin adının; anlamlı, ayırt edici, erişilebilir, korunulabilir, geleceğe hazır ve görselleştirilebilir isimlerdir. 

Dillerden düşmeyecek sloganınızı belirleyin

Bir sloganmotto önemlidir çünkü; slogan/motto kurumun amacını, misyonunu, vizyonunu ve genel bir tanımlanmasını bir cümlede ifade etme, özetleme imkanı verir. Buna ek olarak slogan; markanın rakiplerinden farklılaşmasını sağlar. Ayrıca motto; marka ile hedef kitle arasında bir etkileşim oluşturur.

Sosyal medyayı aktif ve etkili şekilde kullanabilmelisiniz

Günümüzde herkesin aktif olarak kullandığı sosyal medya platformlarında da aktif olmak sizi müşterilerinizin gözünde modern ve teknolojiye uyan bir marka olarak gösterir. Sosyal medyayı kullanarak reklam verebilirsiniz bu da sizin markanıza olan erişilebilirliği ve tanınmışlığınızı arttırır.  Sosyal mecralarda görünmek ve isminizin geçmesi akılda kalma şansınızı da arttırır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

6 Comments

Serra

16 Eylül 2022

Cogu bilgilerim eksikti sayfanizda bilmediklerimi ogrendim teşekkürler

Reply

mahmut

16 Eylül 2022

ZAMANIN EN ÖNEMLİ OLAYI ETİCARET BENCE ARTIK İLER PAZARLAMA BU ŞEKİLDE OLUYOR BU YAZIDA UFKUMUZU AÇTI TEŞEKKÜRLER

Reply

Pinar Kurt

16 Eylül 2022

Marka olmak markalaşmak sanıldığı kadar kolay değil. O yüzden bu platformda sizlerden alınan destek bizlere olumlu dönüşler sağlıyor.

Reply

Eda esin

16 Eylül 2022

uzun zamandır araştırıyordum sayenizde bilmediğim herşeyi detayıyla öğrendim

Reply

Büşra kaya

16 Eylül 2022

Hepsini okudum marka kurmak isteyen biri olarak işime yarar teşekkür ederim

Reply

Sude

17 Eylül 2022

Reklamların markam için bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum işime yarayacak teşekkür ederim

Reply

Leave a Comment

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]