Instagramda satış nasıl yapılır? Intagram mağazası ve satış teknikleri ile ilgili yazımıza hoşgeldiniz. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile artık herkesin bir sosyal medya hesabı bulunuyor. Genç – yaşlı, kadın – erkek demeden herkesin mutlaka bir platformda hesabı bulunuyor. 

Sosyal medya insanların günceli takip etmesini kolaylaştırıyor, haberleşme ağını hızlandırıyor, eğlendiriyor. Tüm bunların yanında artık çoğu sosyal medya platformundan iş yapılıyor.

Tüm bu sosyal medya platformlarında kimisi içerik üreterek para kazanıyorken kimisi de e-ticaret firmasını bu mecralara taşıyor. Sosyal medyanın hedef kitle bazında sağladığı kolaylık sayesinde iş yapmak da çok daha kolay bir hal alıyor. 

İçerik Konuları

Instagramda Satış

Bugün sosyal medya platformlarının en çok kullanılan uygulamalarının başını çeken Instagram’da, e-ticaret yapan bir işletmenin nasıl mağaza kurabileceğini, reklam verebileceğini, satış yapabileceğini ve ufak tefek ipuçlarını vereceğiz. 

Instagram, uzun zamandır hepimizin kendini kaptırdığı bir mecradır. Hayata geçirildiği ilk zamanlarda sadece fotoğraf ve video paylaşımına izin verilen Instagram her geçen gün yeni özelliklerle güncelleniyor. 

Başlangıçta yalnızca fotoğraf ve video paylaşımları yapılan sitede artık 24 saatlik hikayeler paylaşılabiliyor, reels adı verilen daha uzun süreli video paylaşımları yapılabiliyor, canlı yayınlar yapılabiliyor ve mağaza açılıp satış yapılabiliyor.

E-ticaret firmalarının büyümesi için sosyal medya bulunmaz bir nimet oluyor. Instagram kullanıcılarının neredeyse hepsi en az 1 işletmeyi takıp ediyor. Bu nedenle InstaShop’u kullanarak mağaza açan işletmelerin hedef kitlelerine ulaşması çok daha kolay oluyor. 

Instagram’da bir mağaza açmaya karar verdiniz ve neyi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız size yardımcı olacak.

Instagramda satış
Instagramda satış

Rakiplerinizi inceleyin

Her sektörde olduğu gibi, Instagram’da ticaret yapmaya başlayacağınızda da yapmanız gereken ilk şey rakiplerinizi incelemektir. Bir pazarı kolaylıkla anlayabilmek için hali hazırda pazarda iş yapan işletmeleri gözlemlemek gerekir. Bu nedenle sizin de pazarı algılayabilmeniz, plan ve programlarınızı oluşturarak hedefler belirleyebilmeniz için rakiplerinizi incelemeniz gerekmektedir.

Marka adınıza ait bir işletme hesabı açın

Satışlarınızı yapabilmek için öncelikle bir işletme hesabı açmalısınız. Peki işletme hesabı nasıl açılır:

 • Öncelikle markanızın adıyla normal bir profil oluşturun.
 • Profilinizde bulunan 3 noktaya tıklayın. 
 • Ayarlar bölümüne girin ve hesap ayarlarına tıklayın. 
 • ‘’Profesyonel hesaba geçiş yap.’’a tıklayın. Buradan sonrasında Instagram hesabınız ve Facebook hesaplarınızı entegre etmeniz gerekmektedir. 

İşletme hesabınızı açtıktan sonra ise yapmanız gerekenler şunlardır: 

 • İşletmenize ait logoyla ya da marka adınızı içeren bir profil fotoğrafı koyun.
 • Biyografi kısmına kısaca işletmenizi anlatan, net bir yazı yazın.
 • İnternet siteniz var ise internet adresini hesabınıza ekleyin. 

Tüm bunlardan sonra yapmanız gereken ise ilgi çekici görseller ve ürün tanıtımlarıyla hesabınızı işletmenize uygun hale getirmek olacaktır.

Kendinizi tanıtmak için adım atın

Instagram üzerinden birçok şekilde kendinizi tanıtabilirsiniz. Influencerlar aracılığıyla reklam verebilir, Instagram Reklamlar üzerinden reklam verebilir, hashtagler kullanabilir ve keşfete çıkarak kendinizi tanıtabilirsiniz. 

Instagram keşfete nasıl çıkabilirsiniz? 

 • İçerikleriniz hedef kitlenizin ilgisini alacak bir biçimde kaliteli olmalıdır. 
 • Ürünlerinizin fotoğrafları anlaşılabilir olmalıdır. 
 • Gönderilerinize ait açıklamalar net ve doğru olmalıdır. 
 • Gönderinizdeki ürüne ait doğru hashtagler kullanılmalıdır. 
 • Hesabınızda düzenli aralıklarla paylaşım yapılmalıdır.
 • Yaptığınız paylaşımların kaydedilebilir paylaşımlar olmasına dikkat etmelisiniz. 
 • Reels paylaşımlarına önem verin. 

Instagram Reklamlar üzerinden reklam vermek ise oldukça kolaydır. Instagram profilinizdeki tanıtımlar kısmına girerek hedef kitlenizi ve bütçenizi seçmelisiniz. Bu işlemleri tamamladığınızda hesabınıza ait reklam tanıtımları başlamış olacak. 

Bu adımlar işin çok daha sosyal kısımlarıydı. Sosyal medyadan satış yapmak için de devletin koyduğu birkaç kurala uymanız gerekiyor.

 • Instagram’dan satış yapabilmek için öncelikle şirket kurmalısınız. Çünkü satışını yaptığınız her ürüne dair bir fatura kesme zorunluluğunuz bulunuyor. Şahıs şirketi, anonim şirket veya limited şirketi fark etmeksizin bir şirket kurmalı ve sonrasında Instagram üzerinden satış yapmaya başlamalısınız. 
 • Şirketinizi kurduktan ve faturalarınızı kestikten sonra vergilerinizi de ödemelisiniz. Instagram’dan yapılan satışlarda da vergi kesintisi bulunmaktadır. 
Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

4 Comments

Kubilay

30 Ağustos 2022

Bu konuyu okuduktan sonra anladım ki instagram dan satış yapmak çok avantajlı ve kolay hem de müşterisi bol oluyor teşekkürler kaliteli içerik…

Reply

Eda esin

30 Ağustos 2022

uzun zamandır uygulamayı kullanıyorum gerçekten çok güzel memnum

Reply

Mustafa

30 Ağustos 2022

Instagram’da nasıl satış yapıldığını önceden duymuştum ama nasıl yapıldığını bilmiyordum sayenizde detaylı bir şekilde öğrendim teşekkürler

Reply

Gamze Torunoğlu

30 Ağustos 2022

Shopier den Instagram üzerinden satış yapmak istiyorum. Takipçim çok az. Aslında başarabilsem çok iyi bir iş. Yıllık 1 milyon ciro elde edenler var. Yazınızı okuduktan sonra aklımda birşeyler belirmeye başladı. Gerçekten faydası oluyor. Teşekkürler 👍

Reply

Leave a Comment

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]