İnovasyon Nedir?

İnovasyon nedir? İnovasyon, herhangi bir fikrin ya da buluşun ekonomik düzeyde uygun alanına getirilerek sunulmasına verilen isimdir. İnovasyon kelimesinin bir diğer anlamına bakacak olursak ihtiyaçların çözümüne yönelik belirli çözümler sürecine verilen ismin adı inovasyondur. İnovasyon Latince bir kelime olarak karşımıza çıkmaktadır.

Latince kökenli bu kelimenin asıl anlamı yenilik kelimesinden türetilmektedir inovasyon ile birlikte aslında değerlerimize yenilik katmış oluruz. İnovatif düşünce ise yeniliğe ya da değişime açık olan yeni fikirler üzerinde yatırım yapan değişime karşı bütün cesaretlerini kullanan kişilerin düşünme teknikleridir. İnovatif düşüncenin meydana gelebilmesi için ortada bir sorunun yer alması ve bu sorun için yeni yolların oluşturulması adına farklı problem çözme yeteneklerinin kullanılması gerekmektedir.

İnovasyon Türleri Nelerdir?

İnovasyon türleri 5 temel başlık altında toplanmaktadır. Aşağıda inovasyon türlerinin temel başlıkları maddeler halinde yer almaktadır.

1. Ürün İnovasyonu

2. Pazarlama İnovasyonu

3. Hizmet İnovasyonu

4. Organizasyonel İnovasyon

5. İş Modeli İnovasyonu

Ürün İnovasyonu Ne Demektir?

Ürün inovasyonu tam olarak şu anlamlar ile ifade edebilmekteyiz. Örneğin daha önceden üretilmiş olan mevcut ürünün pek çok değişikler ve pratikler sonrasında tekrar piyasada satışa sunulmasına  ürün inovasyonu adı verilmektedir. Ürün inovasyonunda özellikle ifade edilmesi gerekir ki yeni bir ürün icat edilmez. Var olan bir ürünün birtakım değişiklere uğrayarak tekrar piyasaya sunulmasına. denilmektedir. Ürün inovasyonuna örnek olarak günümüzde hala satışa sunulmakta olan elektrikli diş fırçalarını örnek olarak gösterebilmekteyiz. Elektrikli diş fırçasının ürün inovasyonu tarafından değerlendirmeye alınmasının en önemli sebebi diş fırçasında pek çok değişikliklerin meydana gelmesinden kaynaklanmaktadır.

İnovasyon Nedir?
İnovasyon Nedir?

Aslında diş fırçaları birkaç yıl önce elektriksiz özelliğe sahip halde satışa sunuluyorken müşteri istek, talep ve ihtiyaçları doğrultusunda artık elektrikli özelliğe sahip olacak şekilde piyasada satışa sunulmaktadır. Ürün inovasyonu yapılırken rakip firmalar ,markalar, şirketler ve işletmeler arasında rekabet oldukça üst düzeyde yerini almaktadır. Bu noktada müşteri talep, istek ve ihtiyaçlarına en kısa sürede yanıt vermeyi hedefleyen ve elektrikli diş fırçasını en kısa zaman diliminde piyasada satışa sunmakta olan marka her zaman müşteri sadakatini kazanarak daha fazla satış işlemlerini gerçekleştirme imkanına sahip olacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus  müşteri kazanmak istiyorsanız öncelikle rakip firmalardan farklı olmaya özen göstermelisiniz. Bu duruma örnek verecek olursak farkındalığınızı kendiniz oluşturarak farkındalık ortamı meydana getirmelisiniz. Sektörde hem kalıcılığı hem de başarıyı yakalamanın en etkili ve önemli yolu rakip firmaları detaylı bir şekilde analiz etmekten geçmektedir. Bu sebepten dolayı rakip firmalarınız sektörde satışa sundukları ürünleri detaylı bir şekilde ele alıp incelemeniz gerekir.

Örneğin bir maç düşünün. Bu maçta kazanmanız için takımdan sorumlu teknik direktörler oyuncularına mutlaka taktik konusunda rakip takımların eksiklerini öğretmeye çalışır. Rakip takımın eksiklerine yönelen eksiklikleri üzerinde çalışmalar yapan bir takım maç sonucunda rakibini eksik alanlarından yakaladığı için kazanan taraf olması oldukça mümkün bir durum olarak karşınıza çıkmaktadır.

Bu sebepten dolayı ürün inovasyonunda da her marka, kurum, kuruluş, şirket, küçük ya da büyük işletme fark etmeksizin her sektörde rekabet olacaktır. Bunun yanı sıra zaten  rekabet olmayan bir sektör yoktur. Ürün inovasyonunda rakipler arası rekabet oldukça fazla olarak karşınıza çıkar. Sizler mümkün olduğu kadar markanız için yenilikçi hizmet anlayışından yararlanmaya özen gösteriniz. Sektörün nabzını iyi tutunuz. Müşterilerin istek, ihtiyaç ve taleplerini kesinlikle göz ardı etmeyiniz. Müşteri kazanmak aynı zamanda müşteriler kazanmak demektir. Herhangi bir müşteri eğer sizin markanıza sahip bir ürün satın aldıysa ve bu üründen oldukça fazla memnun kaldıysa tekrar tarafınıza olumlu dönütler yaptığı takdirde marka bilinirliğinizi arttırmış olursunuz.

Müşteri kazanmanın müşteriler  kazanmak ile eşdeğer olduğunu şöyle ifade ederiz. Herhangi bir müşteri satmış olduğunuz üründen memnun kaldıysa  markanıza ait ürünü başka kişilere de tavsiye etmektedir. Tavsiye üzerine bile pek çok satışı gerçekleştirebilme imkanına sahip olduğunuzu özellikle ifade etmek isteriz. Bu sebepten dolayı ürün inovasyonunda müşteri ihtiyaçlarını mutlaka dikkate almalısınız.

Diş fırçaları insanların diş ve ağız bakımları için oldukça önemli bir araçtır. Fakat kollarında sağlık  sorunu olan bireyler kollarını ve ellerini rahat bir şekilde  hareket ettiremeyen bireyler için elektrikli diş fırçası tercih etmek her zaman daha büyük bir avantajdır. Bunun yanı sıra müşterilerin ihtiyacını direkt olarak karşılayacak özelliğe sahip bir ürün olduğunu mutlaka ifade etmek isteriz.

Pazarlama İnovasyonu

İnovasyonda doğru ticaret ve stratejik pazarlama oldukça önemli hususlardan biridir. Hangi firma sektörde doğru ticaret ilkesine uyum sağlayarak ürünlerini satıyorsa müşteri genellikle o firmanın ürünlerini satın almaya çalışır. Satış ve pazarlama inovasyonunda etkinlik, aktiflik, dinamiklik, reklam ve pazarlama profesyonelliği ve aynı zamanda kaliteli hizmet oldukça önemli durumlardan biri olarak karşınıza çıkar. Dolayısıyla pazarlama inovasyonu marka bilinirliğiniz için oldukça önemli husustur. Reklam ve pazarlama profesyonel olduğu sürece pazarlama inovasyonu geliştirebilir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Comment

+ 60 = 66

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]