Chatbot Kurulum ve Ayarları

Bir Chatbot oluşturmak için Supsis paneline giriş yaptıktan sonra sol Menü alanından Chatbot’ a tıklamanız gerekmetedir. Chatbot oluşturma ekranı karşınıza gelecektır. “Tasarıma Başlayın” butonuna basarak Chatbot oluşturma işlemine başlamalısınız. Ve Sol menünün hemen yanında yukarıda “Chatbot” Tikini aktif hale getirmelisiniz.

 

chatbot sohbet robotu 13

chatbot oluşturma

İlk olarak karşınıza “Hoşgeldiniz” adında bir buton çıkacaktır. Bu sizin chatbotunuzun ana menüsüdür. Ekleyeceğiniz tüm chatbot yollarını bunun altına eklemeniz gerekmektedir. “Hoşgeldiniz” butonuna bir kez tıklayınız. Hoşgeldiniz başlıklı bir yan menü açılacaktır. Burada anahtar sözcük ekleme yerine selam,merhaba,sel,s, gibi harf ve kelimeleri ekleyerek yapay zeka sistemine chatbot u otomatik aktif etmesi için tanımlamalar girelim.Buradan Metin, Görüntü, Ticket, Menü adımına git, Link gibi içerikler ekleyebiliriz. Buraya bir kaşılama mesajı “Hoşgeldiniz Nasıl Yardımcı Olabilirim?” şeklinde metin ekleyelim, +Metin sekmesine basmalısınız ve gelen metin kutucuğunda yazmak istediğiniz mesajı yazmalısınız. Ardından “Güncelle” butonuna basmalısınız.

chatbot sohbet robotu 12

chatbot sohbet robotu 2

Sonrasında ilk adım olan “Hoşgeldiniz” butonunun üzerine geliniz ve hemen altında çıkan “+” işaretine basınız. Burada bizden İçerik adımı , Form adımı yada Menü adımı eklememiz için 3 seçenek sunacaktır. Biz Menü adımı ekleyelim.

chatbot sohbet robotu 3

Sonrasında Hoşgeldiniz adımının hemen altına “Başlıksız Menü” şeklinde bir menü adımı oluşacaktır. Üzerine tıklayarak tekrar yan ayar ve içerik girme sekmesini açmalısınız

chatbot sohbet robotu 4

Bu alanda Menü başlık ismini örneğin müşteriniz yada üyenizin hesap işlemleriyle ilgili bir destek adımı oluşturmak istersek; “Hesap İşlemleri” şeklinde değiştirelim. Seçenekler alanından ise “Menü 1” ve “Menü 2” nin üzerlerine tıklayarak “Hesabıma Giriş Yapamıyorum” ve diğerini ise “Şifremi unuttum” yapalım. Sonrasında hemen altında “Yeni Buton Ekle” seçeneğine tıklayarak bir adet daha menü oluşturup onunda üzerine tıklayarak ismini “Üye Olmak İstiyorum” yapalım. Eğer bu aşamada müşterinizin yine de canlı destek alanına bağlanıp temsilcinizle görüşme işlemini aktif etmek istiyorsanız yukarıdaki “Temsilciye Aktar” bir üst adıma dönmesini istiyorsanız “Önceki Adıma Dön” kutucuklarını işaretlemeniz gerekmektedir. Ardından “Güncelle” butonuna basarak Chatbot ekranına dönelim. Sizler burada kendi websitenize, işleyişinize ve sisteminize göre değişiklikler yaparak düzenleyebilirsiniz.

chatbot sohbet robotu 5

Chatbot oluşturma ekranında bizi eklediğimiz adımlar karşılayacaktır. İlk olarak Hesabıma giriş sağlayamıyorum adımının üzerine gelerek “+” işareti ile bu alanda müşterinizi yönlendirmek istediğiniz bir adım eklemeniz gerekmektedir. Tekrar Menü Adımı ekleyerek bir menü oluşturalım. Karşımıza Hesabıma giriş sağlıyamıyorum adımının altında Başlıksız Menü şeklinde oluşmuş bir menü daha gelecektir.Başlıksız menüye tıklayarak düzenleyelim.

chatbot sohbet robotu 6

Yeni oluşturduğumuz menü adımının içeriğini yönlendireceğimiz şekilde düzenleyelim. Menü başlığını, menü giriş mesajını düzenledikten sonra, İlk menü 1 in ismini “Şifre hatalı uyarısı alıyorum” , menü 2 nin ismini “Kayıtlı olmayan mail hatası alıyorum” şeklinde düzenleyelim. “Temsilciye Aktar” ve “Önceki Adıma Dön” kutucuklarını işaretleyelim ve “Güncelle” butonuna basarak Chatbot oluşturma ekrarnına dönelim.

chatbot sohbet robotu 7

Sonrasında “Şifre Hatalı Uyarısı Alıyorum” adımına tıklayarak burada müşterinizi nereye yönlendirmek istiyorsanız o adımı ekleyelim. Üzerine gelip “+” İşaretine tıkladıktan sonra “İçerik Adımı” nı seçip içerik adımı oluşturalım. Hemen Altta Başlıksız bir içerik adımı oluşacaktır. Üzerine tıklayarak içeriğini dolduralım. Adım başlığını Şifre Sıfırlama Linki olarak girelim. Burada müşteriyi sitenizde yer alan Şifre sıfırlama alanına göndermek sizin açınızdan faydalı olacaktır. Bunun icin “+Bağlantı” sekmesine tıklayarak bir bağlantı içeriği oluşturalım. Bağlantı içeriğinde üst kısıma yönlendireceğimiz link in nasıl gözükmesini istiyorsak o metini yazabiliriz. “Şifrenizi Buradan Sıfırlayabilirsiniz” Şeklinde bir metin yazalım. Altındaki kutucuğa ise yönlendireceğimiz linki yapıştıralım. Örnek olarak burada “www.siteadınız.com/sifreyenileme” şeklinde bir link giriyoruz.

Siz kendi sitenizdeki şifre sıfırlama alan linkini girmelisiniz. Yukarıdaki “Konuşmayı Bitir” kutucuğunu işaretlerseniz burada adım bitecektir. İşaretlemezseniz chatbot oluşturma ekranında turuncu renkte kalacak ve otomatik sistem müşteriyi temsilciye aktaracaktır. “Güncelle” butonu ile Chatbot oluşturma ekranına dönüş yapıyoruz.Ardından yardımcı olacağım başka bir konu var mı şeklinde bir menü ekleyerek Chatbot ile müşteriye bu adımda soruyoruz.

chatbot sohbet robotu 8

chatbot sohbet robotu 18

Ardından bu soru menüsünün düzenledikten sonra oluşturduğumuz menü adımında “Hayır yok” için üzerine tıklayarak +İçerik formu oluşturup oluşan başlıksız içerik formuna girip Görüşmeyi bitir kutucuğunu işaretleyip Chatbot oluşturma ekranına dönüyoruz. Temsilciye Aktar seceneğine tıklayarak burada müşterimizi temsilci ile bağlantı kurma seceneğine yönlendiriyoruz. Sonrasında oluşturduğumu Yardımcı olacağım başka konu var mı menüsünde menü 2 nin adını “Ana menüye dön” yada “En başa dön” şeklinde yazıyoruz. Ve En başa dön sekmesine tıklayarak +İçerik ekle diyoruz . Burada +Git seçeneği kullanarak en başa yönlendirme işlemi sağlayacağız.Adım seçme alanından “Hoşgeldiniz” i seçip “Güncelle diyerek Chatbot oluşturma ekranına dönüş sağlıyoruz.

chatbot sohbet robotu 17

Bunun gibi bir adet daha ilk Hoşgeldiniz menüsünden örneğin: Siparişim hangi aşamada ? Kargom nerede? gibi bir menü daha oluşturalım. Bunun için ilk adım olan Hoşgeldiniz e tıklayalım. “+” Seçeneği ile “Menü adımı” oluşturalım. Oluşan başlıksız menü de menü 1 adımı bizim hesap işlemlerimizi oluşturduğumuz menünün adımıdır. Onun ismini “Hesap İşlemleri” olarak güncelleyelim. Sonrasında menü 2 nin ismini “Sipariş işlemleri yapalım” Sonrasında üzerine tıklayarak “+” Seçeneği ile bir adet menü daha oluşturalım . ve onunda ismini sipariş işlemleri yapalım. Üzerine tıklayarak oluşturduğumuz menüyü ve adımlarını içerikleri girerek düzenleyelim. “Güncelle” diyerek chatbot oluşturma sayfasına dönelim.

chatbot sohbet robotu 9

Oluşturduğumuz Kargom Nerede? adımına tıklayarak “+” seçeneği ile içerik adımı oluşturalım. Burada oluşan Başlıksız İçerik Adımına tıklayarak müşterimizi yönlendireceğimiz aşamanın bilgilerini girelim.+Metin ekle diyerek metin ekleyelim ve içeriğine “Siparişinizi oluşturduktan sonra tarafınıza SMS ve Mail olarak iletilen kargo takip numarası ile Kargo firmasının internet sitesinden veya sitemizdeki Kargo Takip alanından takip edebilirsiniz.” Yazalım sonrasında bir adet te link ekleyelim +Bağlantı şeceneği ile. Buradan link vereceğimiz metini ve linki girelim. Sonrasında konuşmayı bitir seceneğine tıklayarak “güncelle” sekmesi ile chatbot oluşturma sayfasına dönüş yapalım.

chatbot sohbet robotu 10

Yaptığımız chatbot ayarlarını kendimiz test edebilmek adına Supsis panelinin anasayfasında sağ üst köşede yer alan Ayar ikonun olduğu butona tıklayarak açılan menüde “Ziyaretçi Ekranı” na tıklayalım. Sizi burada sizden başka kimsenin göremediği ve içerisinde Supsis canlı destek sisteminin entegrasyon kodu bulunan bir sayfa karşılayacaktır. Bu kodu gördüğünüzde endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Herhangi bir bozukluk yada sorun yoktur. Ziyaretçi ekran sayfası alanında dilediğiniz gibi yaptığınız ayarları düzenlemeleri test edebilirsiniz.
Eğer chatbot sisteminin aktifliğini kaldırmak isterseniz en baş etaplarda yaptığımız gibi “Chatbot” tikinin işaretini pasife almanız yeterlidir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]