insansı robot Optimus

Yeni nesil teknolojilerde yeni bir çağ başlıyor: insansı robotlar, temel olarak vücut şekli reel bir insanın vücuduna benzetilerek tasarlanan robotlara karşılık geliyor. Bu tip robotlarda, çoğunlukla yalnızca insanların yapabildiği işlevleri yerine getirebilmesi veya robot-insan etkileşiminin iyileştirilebilmesi amacıyla reel insana benzeyen bir tasarım benimseniyor.

Vatandaşlık alan, kendi resim sergisini açan ve hatta hemşirelik yapabilen bu robotlar, yüzleri güldürse de birçok kişide yaygın bir fobi yaratıyor. Yapay zekayla desteklenerek gerçek insanlar benzer biçimde davranabilmeleri durumunda ise işler, bazı kişiler için oldukca daha korkulu bir hale gelebiliyor. Geçtiğimiz günlerde Elon Musk, yeni insansı robotunu müşterilerine sundu. Yapay zeka, robot sistemleri gün geçtikçe kendini yenilerken, büyük teknoloji firmaları her an yenilikler için çalışıyor. Dünyanın en hızlı elektrikli arabasının mucidi olan TESLA firması suni zekanın son reformu olan insansı robotlarını görücüye çıkardı.

Tesla’dan insansı robot: Optimus

Etkinlikten ilkin Tesla, sosyal medyada robotun ellerini paylaşmış ve Elon Musk da robotun insana benzeyeceğini belirtmişti. Nihayet merakla beklenen ve firmanın Optimus adını verdiği robot geçtiğimiz gece tanıtıldı. Robotun fiziksel ve yazılımsal özellikleri hakkında bilgilerin verildiği etkinlikte Tesla Bot ‘Optimus‘ iç aksamı görünür halde kısa bir yürüyüş gerçekleştirdi. Ardından Tesla mensuplarının da yardımıyla robot, dış kasasıyla beraber birtakım hareketler yapmış oldu. Sahneye çıkan robot el sallayarak selamladı. Ancak gördüğümüzden fazlaca daha fazlasını yapabilecek olabileceğini video modelleri ile gösterdi. Bir çiçek sulamak, kutuları taşımak benzer biçimde birçok işi programlama yöntemi ile yapılacaktır.

Musk, İnsanlar için can sıkan ve devamlı rutin olarak yapmak zorunda olduğu zaman kaybı olarak gördüğü işleri yaptırmak için programlanabileceğini anlattı. Henüz kurmaca aşaması sonlanmış sadece geliştirilmeye devam eden Optimus, en hızlı halde şekillenip, en düşük maliyetli olması bekleniyor. Musk,

Arabadan Ucuza Satılacak

“Optimus çok kabiliyetli bir robot olacak biçimde tasarlandı, ancak bir otomobilden da fazlaca daha ucuza mal olması planlanıyor”

dedi. Musk gelecek yıllarda robot endüstrisinin arabalardan fazlaca daha kıymetli hale geleceğini de ilave ederek şirketinin gideceği yönün işaretini verdi ve 3 ila 5 sene içinde Optimus için sipariş almaya başlayabileceklerini söyledi.

insansı robot Optimus
insansı robot Optimus

ABD’nin California eyaletindeki Palo Alto’daki Tesla binasında yapılan tanıtımda Musk

“Amacımız en kısa müddette, kullanışlı bir humanoid yapmak. Optimus’u geliştirip, kullanışlılığını ispatlamak için hâlâ çok fazla çalışmamız gerek”

dedi. Şirket, insansı robotlar üzerine 10 yıldan uzun zamandır çalışıyor. Mevcut insansı robotların hemen hemen “beyinlerinin olmadığını”, kısaca kendi başlarına hareket edebilecek zekaya sahip olmadıklarını belirten Musk ek olarak bu robotların maliyetinin devasa yükseklikte bulunduğunu ve çok azca sayıda üretilebildiğini ekledi.

Optimus’un bunların aksine “aşırı yetenekli” bir robot olacağını ve oldukca fazla sayıda üretilebileceğini korumak için çaba sarfeden Musk’ın hedefi, Optimus’tan milyonlarca üretip, 20 bin Amerikan dolarının dibine satışa taktim etmek. Musk

Önümüzdeki yıllarda aklımızı başımızdan alacak!

“Optimus 5-10 sene içinde inanılmaz olacak, aklımızı başımızdan alacak”

dedi. Tesla önümüzdeki yıl robotun üretimine başlamayı öngörüyor. Optimus, bilim kurgu filmlerinden çıkmış şeklinde havalı görünse de, Musk’a nazaran ilk işleri Tesla fabrikasında, parça taşıma ve montaj şeklinde, sıkıcı ve tehlikeli işleri yapmak olacak. Ancak Musk gelecekte bu robotların evlerde yemek yapmak, çöpleri atmak için kullanılabileceğini, hatta insanlara arkadaş olabileceğini de ekledi. Tesla, son zamanlarda 1 milyondan fazla aracını geri çağırmasıyla gündemde yer aldı. Ancak şimdi firmanın uzun süredir geliştirdiği insansı robotlarıyla ilgili büyük planlara sahip olduğu ortaya çıktı. Ortaya çıkan haberlere bakılırsa şirket, insansı robotları büyük miktarda kullanmayı planlıyor.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Comment

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]