E-Ticarette Satışları Arttırmaya Yardımcı 6 İpucu 

E-ticaret, son zamanlarda artışa geçmiş olan büyük bir pazar sektörüdür. Sizlere E-ticarette satışları arttırmak için önemli ipuçlarından bahsedeceğiz. Küçük işletmeler, büyük firmalar ve daha nicesi bu pazarda yer almış veya yer almaya çalışıyor durumda. 

Gelişen teknoloji, internet çağı, eve kapanma durumlarının fazlasıyla etkili olduğu bu pazarda yer almak sanıldığı gibi kolay olmuyor. Bir anlık isteklerle çıktığınız, emek harcadığınız, maddi ve manevi olarak bir sermaye koyduğunuz bu yolda, yanlış veya eksik yapılmış tercihler sebebiyle yolda kalabiliyorsunuz.

Yüksek sermayeler yatırarak başladığınız işletmeler yanlış stratejiler sayesinde iflasa geçebiliyor. Böyle bir durumda maddi kaybın yanı sıra işe ayırdığınız vakit, harcadığınız uğraşlar da ne yazık ki boşa geçiyor.

Online satış işletmelerinizi kısa sürede kapatmamak için yapacağınız birçok şey bulunuyor. Bu şeylerin ilk sırasındaysa stratejik plan yer alıyor. İşletmeniz için yol haritası çizeceğiniz bu planla birlikte satışlarınızı arttırabilir, pazarda kalıcı yer edinebilirsiniz. 

Aşağıda yer alan adımları takip ederek ve uygulayarak kalıcı yer edineceğiniz pazarda satışlarınızı da pek âlâ arttırmanız mümkün olacaktır. 

E-ticarette satışları arttırmak için işletmenizin yıllık planlarını belirleyin

Herhangi bir işe başlarken yaptığımız ilk şey küçük bir yol haritası çizmek oluyor. En somut haliyle; bir yola çıkacağımız zaman belirlediğimiz ilk şey hedefimiz, ikinci şey ise bizi hedefe ulaştıracak olan rotadır. Kariyer maceramızda da ilk önce bir hedef belirlemeli, sonrasındaysa bu hedefe bizi ulaştıracak olan yolları belirlemeliyiz.

İşletmenizin bulunduğu pazar sektöründe başarılı olan markaları inceleyerek o firmaların işe nasıl ve ne şekilde başladığını gözlemlemelisiniz. Aynı şekilde bulunduğunuzun pazardaki başarısız olmuş markaları inceleyerek firmaların işe nasıl başladığını, nerede hata yaptığını, bu hatalar sonucunda nelerin olduğunu incelemek size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Hedef olarak belirlediğiniz şey işe bakış açınıza göre, para, tanınırlık, yüksek müşteri sayısı vb. olabilir. Bu hedefler doğrultusunda planlarınızda yıl içerisinde bazı küçük değişikler yapabilir, sizin için en iyisine rahatlıkla yönebilirsiniz. 

e-ticarette satışları arttırma

e-ticarette satışları arttırma

Hedef kitlenize nasıl ulaşabileceğinizi öğrenin

Markanız için çizdiğiniz yol haritasında, muhakkak ki belirlediğiniz yaş aralığı, meslek grubu, cinsiyet gibi unsurlar bulunuyor olmalıdır. Bu doğrultuda yapmanız gereken şey bu kitlelere nasıl ulaşabilir, nasıl sesinizi duyurabilirsiniz bunu öğrenmektir. 

Çeşitli anket araştırmalarıyla, pazarı tekrar tekrar analiz etmek gibi süreçlerle ve tanıtım reklamlarıyla sesinizi duyurabilir, hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. 

Arama motoru optimizasyonunu doğru kullanın

Arama motorlarının çağımızda ne kadar faydalı olduğu hepimiz tarafından biliniyor. En ufak sorunda dahi yaptığımız ilk şey bu sorunu aratmak oluyor. Sorularımızı arattığımızda ise her zaman bizim için en yararlı olanın çıkmasını istiyoruz. 

Arama motorları web sitelerin içeriklerini robotlar sayesinde analiz ederek hangi içeriklerin varlık gösterdiğini belirliyor. Bu belirlemeler sonucunda siteler bir dizine ekleniyor ve yayınlanıyor. Bu sayede de ihtiyacımız olan cevaba en uygun seçeneği bize veriyor. 

Online satış yapacağınız web sitenizin, maksimum müşteriye ulaşabilmesi için arama motorlarında üst sırada olması gerekiyor. Bu nedenle de arama motorlarının sizden istediği ipuçlarını verebildiğiniz takdirde ilk sıralarda yer alarak alıcılara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Sosyal medyayı bilinirlik için kullanın

Sosyal medya artık hiçbir yaş sınırı olmadan her cinsiyetten ve meslek grubundan insanı barındıran bir ortama dönüştü. Genç, yetişkin, yaşlı fark etmeksizin neredeyse herkesin en az bir adet sosyal medya hesabı bulunuyor.

Sosyal medya kullanmak, sosyal medya hesapları açmak işletmelere ekstra bir maliyet çıkartmıyor. Bu derece herkesin erişebildiği platformlarda ise bulunmamak işletmeler için eksi puan olarak yazılıyor. 

İşletmenize ait sosyal medya hesaplarınızda ürünlerinizin fotoğraflarını açıklamalarıyla paylaşarak, müşteri memnuniyetlerinizi sosyal medyada paylaşarak, sosyal medya platformlarında reklam vererek kullanıcılara kolayca ulaşabilirsiniz. 

Sosyal medyada bilinirliğiniz arttıkça müşteri sayınız da doğru orantılı olarak artacaktır. Müşteri sayınız arttığında ise satışlarınızın düşeceğini söyleyemeyiz. 

Hediyeler ve promosyonlar sayesinde kazanın

Hediye sevmeyen bir kişiyi bulmak oldukça zor bir şeydir. Hemen hemen herkes hediye almayı sever. Çoğu marka da alıcılarına hediyeler vererek onları kendilerine bağlar ve uzaklaştırmazlar. 

Kimi ürün yorumlarında görmüşsünüzdür. Bazı kullanıcılar firma tarafından hediyeler aldıklarına dair yorumlar yapıyor ve bunları memnuniyetle paylaşıyorlar. Yorumları dikkate alarak ürünü satın alan kişiler de ufak tefek hediyeler paylaşan firmaları seçiyorlar. 

Siz de ürünlerinizi kargolarken paketlerin içine küçük hediyeler koyarak müşterilerinizi sevindirebilir ve onları kendinize bağlayabilirsiniz. Mutlu müşterileriniz çevresine sizi önerdiğinde ise satışlarınız artacaktır. 

Müşterileriniz ile olan bağı koparmayın

Online olarak satış yapılan markalarda müşteriler, somut bir varlık görmek isterler. Bu varlığı ise müşterilerinizle iletişim kurarak sağlayabilirsiniz. İstek, şikayet ve dileklerine geri bildirimler vererek, ürünlerinize yapılan yorumlara karşılık vererek, size yöneltilen sorunları çözüme kavuşturarak müşterilerinize onları gördüğünüzü ve onların sözleri doğrultusunda hareket ettiğinizi gösterebilirsiniz. 

Müşterilerinizden bazıları da alışveriş yapacağı sırada aklına takılanları sormak için onlara yardımcı olacak bir danışman ararlar. Bu tarz durumlarda e-ticaret sitenize koyacağınız bir canlı destek butonu alıcı ve satıcı arasındaki köprüyü kurarak bu iletişimi kolaylaştırmayı sağlıyor. 

Alıcılar soruları net ve anlaşılır bir biçimde yanıtlandığında ürünü sipariş etmeye daha kolay ikna oluyor. Bu sayede canlı destek sistemine sahip e-ticaret sitelerinin satış miktarları, sahip olmayanlara göre daha da artış gösteriyor.

Supsis sayesinde 7/24 müşteri hizmetleri

Supsis Canlı Destek Sistemi, e-ticaret sitenize sağlayacağı canlı destek personelleri ve chatbot hizmeti ile birlikte satışlarınızda yardımcı olacak. Müşterilerinizin sorularını kolayca yanıtlayabileceğiniz bu sistem sayesinde, akılda kalan sorular giderilecek ve yeni bir satış süreci başlayacaktır.

Siz de müşteri memnuniyetini sağlamak ve satışlarınızı arttırmak istiyorsanız bize ulaşın. 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

7 Comments

Avatar of Serra

Serra

12 August 2022

E Ticaret satışı hakkinda cok guzel ip uçları vermisiniz bilgiler benim icin faydalı oldu

Reply
Avatar of Mustafa

Mustafa

12 August 2022

Hedef kitlemi nasıl yapacağımı buradan gayet net bir şekilde öğrendim teşekkürler 👏

Reply
Avatar of Filiz

Filiz

12 August 2022

E ticaret satışlarının artışını sağlamakta verdiğiniz ipuçları çok değerli

Reply
Avatar of Mahmut

Mahmut

12 August 2022

bence en önemlisi hedef kitleyi iyi seçmek ve o kitleye uygun ürünleri ayarlamak sonrasında sağlam bir website kurmak burada da ihtiyacımız olan supsis desteği oluyor

Reply
Avatar of Melek Yıldızhan

Melek Yıldızhan

12 August 2022

E-ticaret sektörüne yeni girecek birisi olarak bu tarz paylaşımlarla bizleri aydınlattığınız için teşekkürler. sayenizde öğreniyorum ve aklımdaki sorular yavaş yavaş kalkıyor.

Reply
Avatar of Ali Rıza Erdemir

Ali Rıza Erdemir

12 August 2022

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim hocam

Reply

Leave a Comment

4 + 1 =

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]