Çağımızın en hızlı büyüyen söktörleri arasında olan e-ticaret sektörü zaman içerisinde yapmayan kalmayacak durumuna doğru ilerlemektedir. E-ticarette başarı nasıl sağlanır bu yazımızda inceleyeceğiz. Türkiye’de internet kullanıcılarının %81’i bir e-ticaret sitesini ziyaret ederek bu sitelerden alışveriş yapıyor ve buna bağlı olarak da her geçen gün açılan e-ticaret sitesi sayısında inanılmaz artışlar yaşanıyor. E-ticaret, yeni iş kolları, istihdam ve pazarlar yaratarak sektörlere canlılık getirmekte ve dijital dönüşüm destekli ekonominin ayrılmaz bir parçası haline gelmektedir. İstatistiklere göre, ülkemizin en çok ilgi gösterdiği alanlardan biri olan e-ticaret, özellikle pandemi süreci nedeniyle satışları zirveye ulaşan bir sektör haline geldi. E-ticaretin hızlı yükselişi ile online pazara katılmak isteyen firma sayısı akıl almaz boyutlara ulaşmıştır.

İçerik Konuları

E-TİCARETTE BAŞARIYA ULAŞMANIN 10 ALTIN KURALI

Ancak e-ticarette başarılı olmak ve yüzlerce kişiye satış yapabilmek göründüğü kadar basit değildir. Açılan bu siteleri incelediğimiz zaman kısa süre içerisinde oldukça başarılı olan e-ticaret sitelerinin yanında kısa süre içerisinde kapanan sitelerinde olduğunu görüyoruz. 2010’lardan bu yana hızla büyüyen e-ticarette başarılı olmak ve pastadan pay almak için ticari zekâ bazen yeterli olmayabiliyor. Aşağıdaki yöntemleri takip ederek kısa sürede çok sayıda ürün satabilir, popüler e-ticaret siteleri arasına kendi markanızla yerleşebilirsiniz. 

e-ticarette başarı
e-ticarette başarı

1.Detaylı Ve Özenli Ürün Detayları Sunma

Ürün fotoğrafları ve ürün açıklamaları, müşterilerin bir e-ticaret sitesini ziyaret ettiklerinde en çok dikkat ettikleri etkenlerdir. Çünkü e-ticaretin doğası gereği müşterilerin alacakları ürünü ellerine alıp yakından inceleme, tanıma şansı yoktur ve müşterileriniz ürün fotoğraflarından ve açıklamalarından bizzat göremedikleri şeyler hakkında bilgi alarak alışverişlerini yaparlar. Bu sebeple e-ticaret siteniz üzerinden satış yaparken ürün açıklamalarına ve ürün görsellerine öncelik vermelisiniz.

Ürün açıklamaları, ürünle ilgili ayrıntılı bilgileri içermeli ve ürün fotoğrafları yüksek kalitede ve birde fazla açıdan çekilmiş bol bol net fotoğrafa sahip olmalıdır. Bunlara dikkat ederseniz satışların ve tanınırlığının arttığını göreceksiniz çünkü potansiyel müşterileriniz alacağı ürünü ne kadar çok görüp tanırsa; satın almaya karar vermesi o kadar kolaylaşır.

2. Müşteriler İçin Sürekli Değişen Kampanyalar Yapma

 Kampanyalar, e-ticaret şirketlerinde müşteri sadakatini ve sayısını artırmanın bir yöntemidir. Oluşturduğunuz kampanyalar ile e-ticaret site müşterilerinizin sitenizi sıklıkla ziyaret etmesini sağlayabilir ve ayrıca planladığınız kampanyalar ile yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Bu kampanyaların sürekli değişmesi de müşterileri teşvik etmenin diğer bir yoludur. Yapılan araştırmalara göre müşteriler, bir kampanyanın süresinin dolacağını ve bir ürünün satıştan çekileceğini düşünürlerse anında satın almaya daha meyilli oluyor. Tüm yıl aynı indirim ve fırsatları vermek yerine kısa süreli kampanyalar oluşturun ve belirlediğiniz kampanya kurallarına sadık kalın. Web sitenizde sürekli değişen fırsatlar bulmayı bekleyen müşteriler, yeni fırsatlar olup olmadığını kontrol etmek için düzenli olarak geri döneceklerdir.

3. Sosyal Medya Ve Reklamların Önemi

E-ticaret yaparken en çok kullanılması gereken unsurların başında reklamlar ve sosyal medya kullanımı gelmektedir.İyi kullanıldığı sürece Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağlar ve sosyal medya influencerları, marka bilinirliğini ve müşteri tabanınızı büyütmenize oldukça yardımcı olacaktır.

Markanızı sosyal medya platformlarında oluşturmanıza ve büyütmenize yardımcı olacak birkaç ipucu:

-Düzenli içerik, günlük hikâyeler ve haftalık canlı içerik yayınlayın.

-Rakiplerinizi takip eden yüksek takipçiye sahip hesapları takip edin.

-Etkileyici pazarlamadan yararlanın.

-İçeriklerinizin ilgi çekici olduğundan emin olun.

Akıllı ve yenilikçi bir sosyal medya pazarlama stratejisi ile küçük bir işletmeden küresel bir markaya dönüşmeniz kaçınılmaz olacaktır.

4. Kullanıcı Verilerinin Güvende Olduğundan Emin Olma

Bir e-ticaret sitesinin başarılı olmak için öncelikle müşterilerin güvenini kazanması gerekmektedir. Kullanıcıların verilerini ve kişisel güvenliğini koruyan bir sisteminiz olana kadar e-ticaret web siteniz tamamlanmış sayılmaz. Sitenizin güvenli, saygın ve gizliliklerini koruyan olmak için  gerekli özelliklere sahip olduğundan emin olmalısınız. Güvensizlik, e-ticaret sitelerinde alışveriş yapmayan internet kullanıcılarının öne sürdüğü sebeplerden biridir. Oluşan şüphe duvarını yıkmak için, müşteri bilgilerini izinleri olmadan almadığınızı göstermelisiniz.

 Bu işlemleri yapmak müşterinizin içini rahatlatacaktır:

-Güvenli bir platform seçme

-SSL sertifikası kullanma

-Tüm siparişlerinizi takip etme

-Güçlü şifreler istemek

-PCI Penetrasyon testi çalıştırma

Bu aşamalardan en çok dikkat etmeniz gerekeni ise SSL sertifikalarıdır. SSL sertifikaları, müşteri güvenini kazanmanızı ve sitenizde güvenli alışveriş yapmanızı sağlayacak sertifikalardır. Bir SSL sertifikası almak, bunu göstermenin bir yöntemidir. Sonuç olarak, hırsızlık ve müşteri bilgilerinin sızdırılması gibi zorluklardan kaçınabileceğiniz için müşterileriniz e-ticaret şirketinize güvenebilecek ve kolaylıkla alışveriş yapabileceklerdir.

5. Canlı Destek Ve Chatbot Kullanımı

Web sitenize canlı sohbet eklemek veya chatbot müşterileriniz için alışveriş deneyimindeki en önemli iyileştirmelerden biridir.

İşte dikkate alınması gereken bazı istatistikler:

-Sohbet desteği yoksa müşterilerin %55’i satın alma yapmaz.

-Müşterilerin %73’ü bir işletmeyle iletişim kurmanın en tatmin edici yolunun canlı sohbet olduğunu düşünüyor.

-Tüketicilerin %63’ünün canlı sohbet sunan bir web sitesine dönme olasılığı daha yüksektir.

-Bu, canlı sohbetin potansiyel müşterilerinizin daha hızlı ve daha rahat bir karar vermesine yardımcı olabileceği anlamına gelir. Bu şekilde, müşteri ihtiyaç duyduğu her bilgiye parmaklarının ucunda sahip olduğunu hisseder. İnsanlara, tüm sorularını bir mağaza görevlisi tarafından yanıtlanabilecekleri gerçek bir mağazadaymış gibi hissettirir.

 Canlı sohbet düğmenizi kolayca görülebilecek bir yerleştirerek daha kolay fark edilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, kullanıcı bir ürün incelemesini kaydırırken veya okurken bile düğmeyi her zaman görünür durumda tutmak iyi bir fikirdir.

e-ticarette başarı
e-ticarette başarı

6. İyi Bir Domain Seçimi

E-ticarette başarıya ulaşmak isteyenler için sizlerle paylaşacağımız ilk altın kural domain seçimi olacaktır. Alan adları, çevrimiçi satış yapacağınız web sitelerinin adlarıdır. Kısaca anlatmak gerekirse kullandığınız domaininiz, mağazanızın internetteki adresi olacaktır. Sonuç olarak, iş açarken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey domaindir. E-ticarette yeniyseniz, bir alan adı seçerken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmalısınız:

-Sektörünüzle alakalı olan bir domain

-Müşterilerin aklında kalıcı bir isim

– Alan adınızın SEO konusunda faydalı olması

– Rakiplerinizin alan adları

Alan adı seçerken bu faktörleri göz önünde bulundurursanız, e-ticaret siteniz daha akılda kalıcı olacak ve müşterileriniz sizi daha kolay hatırlayacaktır. Böylelikle satışlarınız artacaktır.

7. Alternatif Ödeme Yöntemleri

Bir e-ticaret sitesinin başarıya ulaşabilmesindeki en önemli faktörlerden biri de farklı ve çeşitli müşteri profillerine ulaşabilmesidir. E-ticaret Farklı müşteri profillerine ulaşarak satış yapma olasılığını artırmak için farklı ödeme alternatifleri sunabilirsiniz. Ödeme yöntemi olarak birçok internet sitesi kredi ve banka kartı kullanmaktadır.

Dünya genelinde banka veya kredi kartı olmayan insanların sayısının bir hayli çok olduğunu düşünürsek bu potansiyel müşteriler için kapıda ödeme seçeneği sıkça tercih edilebilir bir opsiyondur. Kapıda ödeme yöntemini sitenize ekleyerek müşterilerinizin faturalarını, teslimat anında ödemesini sağlayabilir, banka veya kredi kartı kullanmayan potansiyel müşterilerinizin de e-ticaret sitenizden alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

8. Seo Uyumlu Bir E-Ticaret Sitesi Yaratma

E-ticaret sitelerinin başarıya ulaşması için en önemli etkenlerden birisi de SEO uyumlu olmasıdır. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Google veya diğer çok kullanılan arama motorlarında,  ilgili bir terim ararken içeriğinizin üst sıralarda yer almasını sağlama bilimidir. SEO stratejilerini kullanmak inanılmaz derecede önemlidir çünkü kullanıcıların %90’ı asla ilk sonuç sayfasının ötesine geçmezler.

İnternetten aranma trafiğinizi arttırmanıza yardımcı olabilecek bazı SEO optimizasyon stratejileri şunlardır:

-İnsanların aradığı anahtar kelimelere ulaşmak için başlığınızı, URL’nizi ve site açıklamanızı optimize edin

-Yüksek değerli içerik sağlayın ve güncel tutun

-Web sitenizin yüklenme süresini iyileştirin

-Google yazarlığını uygulayın

-Web sitenizi Google ve Bing işletme web yöneticisi araçlarıyla kaydedin

9. Blog Yazıları

E-Ticaret sitelerinde blog kısmı pek önemsenmemekte ancak oldukça fayda sağlamaktadır.Sektöründe söz sahibi olan firmaların blog yayınları da olduğu görülüyor. Çünkü blog yazıları, kısa ürün açıklamalarının yer aldığı sayfaların arama sonuçlarında üst sıralara çıkma da yetersiz kaldığı durumlarda etkili oluyor. Blog yazıları sayesinde kullanıcılarınızın ürün satın almanın dışında da sitenizi ziyaret etmesini ve bloglarınızdan faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

E-ticaret sitenizde yayımlayacağınız blog yazıları sayesinde sitenize gelen trafiği arttırabilir ve artan trafik sayesinde Google, görünürlüğünüzü arttırarak Google sıralamalarında sitenizi üst sıralara kolay bir şekilde taşıyabilirsiniz. Bu da beraberinde artan satışları getirecektir. Bunun için ana menüye blog şeklinde bir link ve bölüm ekleyebilirsiniz. Bir e-mail haberleşme listesi oluşturup üyelerinize blog yazılarınızı duyurabilirsiniz. Blog yazılarınızı duyurmak için etkili bir yol olarak sosyal medyayıda da kullanabilir. Açacağınız blog kısmında sürekli işinizle alakalı içerikler paylaşmanız sizi sektörün öncüleri haline getirecektir.

10. Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirme

Mobil e-ticaret hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor ve müşterilerin telefonlarını kullanarak daha çok alışverişe yapmasından dolayı e-ticaret işletmelerinin mağazalarının mobil uyumlu olduğundan emin olmaları çok önemlidir. Google’ın Mobil Uyumluluk Testi ile sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol ettiğinizden emin olmanız lazım. Mağazanız için aşamalı bir web uygulaması (PWA) oluşturmak da diğer yararlı bir etkendir. Standart bir web sitesinden çok daha hızlı ve kolay yüklenirler ve müşterilerin çevrimdışı olarak neye göz attıklarını görmelerini sağlarlar. Ayrıca, hızlandırılmış mobil sayfalar, mağazanızın daha iyi alışveriş deneyimleri oluşturması için başka bir seçenektir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Comment

+ 47 = 55

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]