Conversational Commerce Nedir?

Conversational Commerce konuşarak ticaret yapma anlamına gelmektedir. Bu duruma gelin detaylı bir şekilde göz atalım. Konuşarak ticaret anlamına gelmekte olan Conversational Commerce pek çok müşteriye aynı anda erişim imkanı sunmaktadır. Bu sebepten dolayı bu durum pek çok kurum, kuruluş, şirket ya da işletmeyi oldukça fazla rahatlatması ile ön plana çıkarmaktadır. Konuşarak ticaretin gerçekleştirilmiş olduğu platformların sosyal medya mesajlaşma uygulamaları olarak karşınıza çıkmaktadır.

Bunların yanı sıra  eğer bir marka sahibiyseniz ve ürünlerinizi pek çok müşteriye kaliteli, güvenilir ve müşteri memnuniyeti kapsamında satışa çıkarmayı göz önünde bulundurup değerlendiriyorsanız özellikle ifade edilmesi gerekir konuşarak ticareti doğru ve etkin bir şekilde aktif bir strateji planı ile programlayan mağazalar, kurum ya da kuruşların yıllık gelirlerinde oldukça fazla artış tespit edilmiştir. Bu sebepten dolayı konuşarak ticaret anlamına gelmekte olan Conversational Commerce aynı zamanda kurum, kuruluş ya da markalara oldukça fazla katkı sağlaması ile ön plana çıkmaktadır.

Conversational Commerce Nedir?
Conversational Commerce Nedir?

Conversational Commerce Nasıl Yapılır?

Konuşarak ticaret işlemlerinin gerçekleştirebilmesi için bazı önemli hususlara dikkat edilmesi oldukça üzerinde durulup göz ardı edilmemesi gereken konulardan biri olarak kabul edilmektedir. Konuşarak ticaretin nasıl çalıştığını merak ediyorsanız gelin hep birlikte inceleyelim.  Konuşarak ticaret olarak da nitelendirilmekte olan Conversational Commerce ‘da konuşarak ticareti sağlamanız için bazı önemli hususlara dikkat etmeniz gerekir.

Herhangi bir müşteri ilk satın alımını yaptıktan sonra ertesi gün mağazaya alışveriş yaptığına dair olumlu bir mesajda bulunup  satın almış olduğu ürün hakkında tekrardan marka ile iletişime geçerek olumlu bir dönütte bulunuyorsa bu duruma proaktif adı verilir. Konuşarak ticaret işlemlerinin gerçekleştirilmesi için ikinci aşama olarak reaktif işlemleri karşımıza çıkmaktadır.

Reaktif aşamasına örnek verecek olursak herhangi bir müşteri yeni aldığı bir telefonun bozuk olduğunu fark ederse bunun için marka ile doğrudan iletişime geçmek üzere mesaj gönderir. Müşteri göndermiş olduğu mesajda özellikle ifade edilmesi gerekir ki satın almış olduğu elektronik cihazın bozuk olduğuna dair açıklamalarda bulunur. Bozuk olan bir ürünü satışa çıkaran marka müşterinin mesajını gördüğü anda müşteri sorunlarını gidermek için geri dönüt hazırlayıp müşterisine gönderir. Bu vermiş olduğumuz örnek reaktif örneğidir.

Bir sonraki aşamada ise manuel aşaması karşımıza çıkmaktadır manuel aşamasına birden çoğunluğa gidiş de denilmektedir. Manuel aşamasında herhangi bir mağaza yeni bir yer açması da yakındaki kişileri bilgilendirmek amacı hedef kitleye doğrudan mesaj göndererek bilgiler verir. Burada hedeflenen müşterilere dair mağaza açılacak olan yeni yerin saatini ve hangi tarihte açılacağını belli etmek zorundadır. Bunun yanı sıra mağaza belirtilmiş olan tarihlerde açılış yapamaz ise bu durumu mutlaka hedeflenen müşterilere beyan etmek zorundadır.

Mağaza ertelenmiş olan açılış saatinin yeni saat ve tarihini mutlaka birkaç gün önceden müşterileri ile yeniden paylaşmalıdır.

Örneğin müşteri olumlu bir dönütte  bulunmuş ise marka müşteriye teşekkür etmek amacı ile bir teşekkür mesajı iletir ya da marka müşterinin olumlu dönüşüne teşekkür mahiyetinde indirim kuponu hediye eder. Özellikle ifade edilmesi gerekir ki müşterileri ile doğrudan etkileşim halinde olan ve yalnızca müşteri memnuniyetini ön planda çalışmalar yürüten alanında  profesyonel ve kaliteli hizmet veren çalışanları bünyesinde bulundurmakta olan firmaların markaların kurum ya da kuruluşları küçük ve büyük işletmelerin sektörde kalıcılığı kolay bir şekilde yakaladığından söz edebilmemiz oldukça mümkün bir durum olarak karşınıza çıkmaktadır.

Örneğin müşteri olumlu bir dönütte  bulunmuş ise marka müşteriye teşekkür etmek amacı ile bir teşekkür mesajı iletir ya da marka müşterinin olumlu dönüşüne teşekkür mahiyetinde indirim kuponu hediye eder.  Bunun yanı sıra müşterileri ile doğrudan etkileşime geçmeyen, müşteri memnuniyetini arka planda tutan bünyesinde alanında işinin ehli olan kadroları bulundurmayan ve aynı zamanda müşteri sadakatine önem vermeyen firmalar sektörde kalıcılığı ne yazık ki sağlayamamış olurlar.

O zaman kısaca özetleyecek olursak sektörde kalıcılığı saklayıp rakip markalara fark atmanın tek yolu hiç kuşkusuz ki müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktan geçmektir diyebiliriz. Konuşarak ticaret olarak kabul edilmekte olan Conversational Commerce’ nin markalara, mağazalara, kurum ya da kuruluşlara, küçük ve büyük işletmelere yani ticari faaliyetlerini sürdüren ticari yerlere oldukça fazla avantajı olmaktadır.

Conversational Commerce Avantajları Nelerdir?

Marka bilinirliğini arttırmak, müşteri memnuniyeti ile markanızı ön plana çıkarmak, kaliteli ve güvenilir hizmet veren firma olma yolunda liderliğe yükselmek istiyorsanız konuşarak ticaret sistemini mutlaka tercih etmelisiniz. Konuşarak ticaret sisteminde pek çok şirketin müşterileri ile birlikte adeta aile olduğunu söylemeden geçmeyelim. Güven ve samimiyete dayalı olarak hizmetlerini potansiyel müşterilerine sunmakta olan markalar müşterilerinden memnuniyet ve sadakate dayalı geri dönütler almaktadır. Bu sebepten dolayı bir kurum ya da kuruluş sahibiyseniz marka bilinirliğinizi artmanızın en etkin ve ilk yolu hiç kuşkusuz ki müşterileriniz ile kuracağınız iletişim becerisidir. İletişim beceriniz, ikna kabiliyetiniz, müşteri memnuniyetini ön planda tutma çabanız müşteriler tarafından eğer fark edilirse kalıcılığı sağlarsınız.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

8 Comments

Avatar of Ercan Aysun

Ercan Aysun

18 October 2022

Conversational Commerce konuşarak ticaret yapma yani bir nevi satış elemanı ya da pazarlama diyebilir miyiz gibi soru işaretlerimi giderdim sizin sayenizde

Reply
Avatar of Pinar Kurt

Pinar Kurt

18 October 2022

Konuşmak her konuda çözüme götürür. Ticaret ile uğraşanlar için çok kullanışlı bir sistem.

Reply
Avatar of Bayram ertürk

Bayram ertürk

18 October 2022

Ticaret hayat kurtarır sizde yardımcı oldunuz

Reply
Avatar of Melek yildizhan

Melek yildizhan

18 October 2022

Tebrik ederim çok başarılı kaliteli bir hizmet veriyorsunuz çok memnun kaldım canlı destekten

Reply
Avatar of Mikail Kahraman

Mikail Kahraman

18 October 2022

Küçük işletmemizin medya bilinirliğini artırmak için gerçekten adres su site. supsis.com ile satış patlaması yaşıyoruz.

Reply
Avatar of Poyraz Yürek

Poyraz Yürek

18 October 2022

kaliteli ve güvenilir hizmet veren firma olma yolunda liderliğe yükselmek istiyoruz

Reply
Avatar of İhsan

İhsan

18 October 2022

Canlı destek ekibiyle verdiğiniz hizmetten sizlere teşekkür ederim harika işler çıkarıyorsunuz gerçekten

Reply
Avatar of Büşra kaya

Büşra kaya

18 October 2022

Bence mantıklı ve güzel bir sistem avantajları baya iyi beğendim ben

Reply

Leave a Comment

+ 20 = 30

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]