canlı sohbet chatbot türleri

Chatbot nedir? Chatbot Türleri Nelerdir? Chatbot, sesli komutlar, metin sohbetleri veya her ikisi aracılığıyla insan konuşmasını simüle eden yapay zekâ temelli yazılımlardır. 

Bu araç, müşterilerle bir insan gibi etkileşime giren ve etkileşim kurmanın maliyeti çok az olan veya hiçbir maliyeti olmayan otomatik programlardır. Müşterilere günün ve haftanın her saatinde katılır ve zaman veya fiziksel bir konumla sınırlı değildir.

Yapay zeka ve doğal dil işlemeyi kullanan sohbet robotları, müşterilerin ne istediğini anlama ve ihtiyaç duydukları yardımı sağlama konusunda daha iyi hale geliyor. Ayrıca müşteri sorguları, yanıt süreleri, memnuniyet vb. hakkında veri toplayabildikleri için kullanımı oldukça yaygındır.

En temel örnekler, Facebook, Messenger’daki işletmeler tarafından veya Amazon’un Alexa’sı gibi sanal asistanlar tarafından kullanılan sohbet robotlarıdır.

chatbot türleri
chatbot türleri

Chatbot Türleri

Statik chatbot nedir?

Statik Chatbot, çok temel işlevler için programlandığı yerdir. Normal bir sohbet robotu, yalnızca belirli soruları yanıtlamak üzere eğitilmiş olabilir. Akıllı/dinamik bir sohbet robotunun yapabileceğinden çok daha az işlev görürler. 

Örneğin:- Botu soruları yanıtlayacak şekilde programlayabilirsiniz, ancak kullanıcı, botun programlanmadığı bir soru sorarsa, bir hata olacaktır. Sohbet robotu, kullanıcı ile yalnızca widget’ı tıkladıktan sonra etkileşime girmeye başlar.

Dinamik Chatbot nedir?

Dinamik chatbotlar, zengin mesajlarla etkileşimi ve müşterilerinizle konuşurken metin, butonlar ve resimler kullanarak müşteri katılımını artırır. Bu sohbet robotları, müşterinin anında harekete geçmesine yardımcı olan widget’tan gelen ilk açılır mesajla konuşmayı başlatır. Statik chatbotlardan daha avantajlı olması nedeniyle işlerin daha hızlı olmasını sağlar.

Backtracking: İstenmeyen etkileşimleri engelleyerek rastgele bot yanıtlarından kaçınmasını sağlar.

Reset: Baştan başlamak için görüşme sırasında toplanan tüm verileri temizler.

Ticket Oluşturma: Sohbet sona erdiğinde bile müşterilerinizle iletişimde kalın.Ekibinizin daha sonra konuşmayı takip etmesini istediğinizde, bilet oluştur eylemini kullanın. Müşteri hizmetleri ekibiniz tarafından daha fazla yönetilebilecek bir bilet oluşturmanıza olanak tanır.

Transkript: Devam eden sohbetler belirlenen hedeflere ulşatığında e-posta alır. Bir sohbet robotu günlük görevlerinizin çoğunu üstlenebilir, anacak yine de müşterilerinizin ve yapay zeka asistanı arasında neler olduğuna dair bir fikir edinebilirsiniz. Transkript eylemi, müşterini başarılı bir satın alma işlemi gerçekleştirip  gerçekleştirmediğini, soruya yanıt alıp almadığını size bildirebilir.

Canlı Destek Temsilcisine Aktarım: Gerektiğinde sohbet robotunuzun sohbetleri müşteri destek ekibinize aktarmasına izin verin. LiveChat entegrasyonu, sohbet robotunuzdan müşteri hizmetleri ekibinize devam eden bir sohbeti iletmenizi sağlar. Transferin ne zaman gerçekleştirileceğine ve temsilcileriniz şu anda müsait değilse ne olacağına karar verebilirsiniz. 

Webhooks: Chatbot webhooks, herhangi bir Bot yanıtını veya özelliğini doğrudan harici hizmetinizden devam eden sohbete kolayca döndürmenize olanak tanır. Webhooks sayesinde, konuşma bağlamını arka uç tarafınızda depolanan herhangi bir veriyle bağlayabilir ve buna dayalı bir bot mesajı veya özniteliği döndürebilirsiniz.

Chatbotlar ne için kullanılır?

Şu anda sohbet robotlarının en popüler kullanımları müşteri desteği ve dijital kişisel asistanlar içindir. Popülerlik kazanan birkaç başka kullanım da var.

Müşteri Destek Sohbet Robotları

Bu botlar genellikle web sitelerinde ve web uygulamalarında bulunur. Yetenekleri, kullanıcıları ürün sayfalarına yönlendirmekten ve makaleleri desteklemekten, karmaşık teknik çözümler aracılığıyla müşterileri yönlendirmeye kadar uzanır. Bu botlar genellikle müşteri memnuniyetsizliğine neden olduğu bilinen otomatik telefon menülerinin yerini almak için kullanılır.

Dijital Kişisel Asistanlar

Dijital Kişisel Asistanlar (DPA’lar), insanlar için takvim randevuları oluşturmak ve hava durumu gibi bilgileri bulmak için internette gezinmek gibi idari görevleri yapmak üzere tasarlanmış sesle çalışan sohbet robotlarıdır. Popüler örnekler arasında Google’ın Asistanı, Amazon’un Alexa’sı ve Apple’ın Siri’si sayılabilir.

Birçok DPA, oyunlar, müzik, akıllı ev cihazlarını kontrol etme (örn. Wifi özellikli bir termostat) ve hatta arkadaşlık sağlama gibi ek yararlı özellikler sağlar.

Sohbet robotlarının diğer kullanımları

Sohbet robotlarının popülaritesi artan birkaç yeni kullanım alanı daha var. Bunlar şunları içerir:

  • Duygusal destek botları – Bunlar terapötik kullanım için tasarlanmış botlardır. Arkadaşlık sağlamanın yanı sıra kullanıcılara sorunlarını paylaşabilecekleri ve zaferleri ve kilometre taşlarını kutlayabilecekleri bir yer sağlarlar.
  • Eğitici oyuncaklar – Çocukların dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış, büyüyen bir chatbot ile geliştirilmiş oyuncak pazarı var. Örneğin, artık yerleşik bir sohbet robotu olan bir Barbie bebeği var.
  • Dahili süreçler – Bazı şirketler, dahili süreçlere yardımcı olmak için sohbet robotlarını kullanmaya başlıyor. Örneğin, insan kaynakları sohbet robotları çok yaygın hale geliyor.

Kötü niyetli sohbet robotları var mı?

İyi ve kötü robotlar olduğu gibi , iyi ve kötü sohbet robotları da vardır. Kötü amaçlı sohbet robotlarının bazı yaygın örnekleri şunları içerir:

  • Spam sohbet robotları – Bunlar,istenmeyen reklamları enjekte edecek konuşmaları bulmak için tasarlanmış sosyal medya sohbet robotlarıdır . Çoğu zaman bu botların gerçek insanlar gibi görünmelerini sağlayan profilleri olur.
  • Taciz botları – Sohbet botları bazen çevrimiçi taciz ve zorbalık için kullanılır. Bu botlar, kurbanı, onları taciz eden çok sayıda gerçek kullanıcı varmış gibi hissettirmek için bir kullanıcıyı kötü mesajlar ve yorumlarla doldurabilir.
Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]

Leave a Comment

71 − = 62

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]