chatbot

İçerik Konuları

Chatbot Nedir? Chatbot Kullanmanız İçin 4 Önemli Sebep

Bu yazımızda sizlerle son dönemlerde işletmeler için çok popüler olan chatbot sistemlerini inceleyeceğiz. Peki “Chatbot Nedir?” ilk olarak buna bakalım:

Chatbot Nedir?

Kısaca “sohbet robotu” anlamına gelen chatbot, aslında programlama amacına göre sizinle sohbet edebiliyor. Belirli görevler için programlanmış olan chatbotlar, çoğunlukla kullanıcı ile yazılı ve sözlü olarak iletişim kurabilen, sorulara cevap verebilen ve istekleri yerine getirebilen yapay zeka tabanlı yazılımlardır.
Diyalog tabanlı bir arayüz olan bu yazılım, son yıllarda yükselişi ile insan-makine ilişkisini yeni bir boyuta taşımıştır. Web sitelerinde, mobil uygulamalarda ve mesajlaşma yazılımlarında yaygın olarak kullanılırlar.


Bilgisayar yazılımı denilince bahsetmemiz gereken isimlerden biri olan Alan Turing, 1950’lerde yapay zekanın sağlam temellerini attı. Takvimler 1966 yılını gösterdiğinde, “ELIZA” adlı bir yazılım parçası teknoloji dünyasına girdi. Joseph Weizenbaum tarafından geliştirilen ve bir “psikolog” olarak hareket etmesi amaçlanan bu yazılımın ilk chatbot olduğuna inanılıyor. Sadece kelime eşleme yöntemi ile çalışabilmesi, teknoloji eksikliğinden dolayı tarihe geçmesine neden olmuştur.
Günümüzde, doğal dil işleme ve makine öğrenimi gibi teknolojilerin kullanımı, bu sohbet robotlarını insanlardan neredeyse ayırt edilemez hale getirdi. Öyle ki, başarılı bir şekilde programlanmış chatbotlar ile iletişim kurarken gerçek bir insanla konuştuğunuzdan emin olabilirsiniz.


Chatbotlar programlanırken gerektiği kadar birçok konuda eğitilirler. Bu sayede kullanıcının sorabileceği olası soruların cevapları önceden hazır olur. Bazı yazılımlar, kullandıkça yeni şeyler öğrenebilen yapay zekaya sahip olabilir. En çok kullanılan alanlardan biri de e-ticaret siteleridir. Çünkü “müşteri hizmetleri” gibi bir hizmete olan ihtiyaç artmıştır. Kullanıcı ile sık temas gerektiren alanlarda yerini almış olan chatbotların gelecekte çok daha yaygın hale geleceği yadsınamaz bir gerçektir.

chatbot nedir
chatbot nedir

CHATBOT’UN ÖNEMLİ AVANTAJLARI

Chatbot nedir” sorusunu inceledikten sonra şimdi chatbotların işletmelere ne gibi avantajları oluyor onları inceleyelim:

Canlı destek sistemleri son yıllarda birçok firmanın tercihi haline gelmiştir. Koronavirüsün hayatımıza girmesi ve birçok şirketi uzaktan çalışmaya sevk etmesiyle birlikte chatbotların önemi bir kez daha vurgulandı. Chatbotlar, sizinle gerçek bir insan gibi sohbet etme fırsatı sunar. Böylece müşterilerinizi anında destekleyip memnun edebilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. Chatbotların faydaları bu birkaç satırla sınırlı değildir. İşte daha fazlası…

Yaygın uygulamalarda kullanılabilirlik


Araştırmalar, mesajlaşma uygulamalarının sosyal medya platformları aracılığıyla daha fazla kullanıcıya ulaştığını gösteriyor. Müşteriler şirketlerle sohbet yoluyla iletişim kurarken, şirketler aynı anda birkaç kişiye cevap verebilmektedir. Facebook, Instagram, WhatsApp gibi popüler uygulamalarla entegre ettiğiniz chatbotlar ile yeni bir uygulama oluşturmanıza gerek yok, paradan ve zamandan tasarruf edin.

Her zaman müşteri hizmetleri


Birçok kullanıcının çevrimiçi alışveriş yaparken desteğe ihtiyacı vardır. Alışveriş yaparken karşılaştıkları sorunlara çözüm arayan kullanıcılara chatbotlar yardımcı olabilir. Kayıt, ödeme, teslimat veya diğer sorunlarda sorun yaşayan kullanıcılar 7/24 sorularına cevap alabilmektedir. Müşterilerden gelen tekrarlanan soruları otomatik olarak yanıtlayan sohbet robotları, daha hızlı müşteri hizmeti sağlar.

Kullanıcı verilerini izleyerek çalışmalar yürütmek


Chatbotlar sayesinde müşterilerinize sorular sorarak ürününüz veya hizmetiniz hakkında veri toplayabilirsiniz. Bu şekilde ürün veya hizmetinizi iyileştirebilirsiniz. Kullanıcıların chatbotlara verdiği komutları takip eden firmalar, farklı veya daha uygun bir ürün ve hizmet önerebilmektedir.

Maliyetten Tasarruf


Her görev için bir çalışanı işe almak hem maliyetli hem de zaman alıcıdır. Chatbotlar sayesinde acenteler aynı anda birçok müşteriye hizmet vermektedir. Müşteriler ayrıca saniyeler içinde sohbet robotlarına erişebilir ve onlarla etkileşim kurabilir. Halihazırda bir sohbet robotunuz yoksa, Supsis ile bir tane oluşturabilirsiniz.

Chatbot ile Satışlarınızı Artırın

Yapılan araştırmalara göre e-ticaret sitenizde kullanacağınız chatbot ile satışlarınızı %40 oranında arttırmanız mümkün. Bunun en temel sebeplerinden biri her 10 tüketiciden 9’unun işletmeler ile iletişime geçerken mesajlaşma yolunu tercih etmeleridir.

Supsis’in size sunduğu gelişmiş yapay zekalı canlı destek uygulaması ile kullanıcı/müşteri sorularını cevaplayarak müşteriyi tatmin edip hızlı bir şekilde satış sağlar, satış yüzdenizi artırabilirsiniz.

Müşterilerinize ürün hakkında detaylı bilgi verebilir, ödeme ve kargo bilgilerini hızlıca kullanıcıya sunabilirsiniz.Bunun yanında Whatsapp hattınızı entegre edebiliyor olmanız ve  tüm iletişim kanallarını tek bir yerden kullanmanız da sunmuş olduğu gelişmiş özelliklerden birisi.

Ayrıca Supsis’in dil çevirme özelliği sayesinde, temsilcileriniz yabancı dil bilmeseler bile yabancı müşteriler ile kolaylıkla iletişime geçebilir, gelişmiş kısayollar ile çok daha hızlı cevap verebilirler. Onlarla görüntülü görüşmeler, dosya aktarımı, ekran paylaşımı gibi destek konusunda her özelliği kullanabilirsiniz.

Kısacası Supsis canlı destek sistemi sayesinde satışlarınızı artırırken, müşterilerinize sorunsuz bir müşteri deneyimi sunarsınız.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Comment

62 − = 53

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]