chatbot rehberi

İçerik Konuları

Bilmeyenler İçin Chatbot Rehberi 20 Mayıs 2022

Bir Facebook Messenger kullanıcısıysanız, sıklıkla sohbet robotlarıyla karşılaşırsınız. Facebook Messenger’da 300.000’den fazla aktif chatbot var. Bu sayı size çok büyük gelebilir ve haklısınız… Bu, birkaç yıl önce ivme kazanan bir teknoloji için çok büyük bir artış. Ve bu botların sadece Facebook’ta değil, birçok farklı uygulamada ve iş web sitesinde kullanıldığını düşündüğünüzde, chatbot‘ların yükselişinin ne kadar büyük olduğunu anlayabilirsiniz.

Drift tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, müşteriler artık sohbet robotlarıyla daha rahat etkileşime giriyor. İnsanların sadece %38’i markayla doğrudan etkileşime girerken, kalan %62’si chatbot desteğinden memnun.

Chatbot Nedir?

Chatbot terimi, 1994 yılında Julia adlı ilk chatbot’u yaratan Michael Mauldin tarafından icat edilen bir isim olan “chatterbot”tan gelmektedir. Chatbot, bilgisayar ve insan arasında karşılıklı etkileşimi sağlayan özel bir yazılımdır. Modern sohbet robotları, insanlarla tam bir sohbete girer ve konuşmalar sırasında belirli görevleri yerine getirmek için yeterince çok yönlüdür.

Google, Amazon ve Apple gibi kişisel asistanlar sayesinde popüler hale gelen chatbotlar, neredeyse günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi.

chatbot oluşturma
Bilmeyenler İçin Chatbot Rehberi 20 Mayıs 2022 3

Chatbot’lar Neden Bu Kadar Popüler?

Son yıllarda birçok sektör, yapay zeka destekli sohbet robotlarının kullanımına adapte oldu ve bazı operasyonlarının iş yükünü önemli ölçüde azalttı. Aslında, sohbet robotları satış ve müşteri hizmetleri operasyonları için o kadar önemli hale geldi ki, 2021 yılına kadar tüm müşteri hizmetleri operasyonlarının yaklaşık %30’unun sohbet robotlarını kullanması bekleniyor. Ve bu sayı her yıl artıyor gibi görünüyor.

Chatbot’lar 7/24 çalışır, inanılmaz bir doğrulukla anında yanıt verir ve işletmelerin paradan tasarruf etmesini sağlar.

İşletmelere katkılarının yanı sıra, modern yaşamın hemen her alanında akıllı sanal asistanlar ortaya çıkıyor. Akıllı evlerimizi kontrol etmekten günlük görevlerimizi yönetmeye kadar her konuda bize yardımcı oluyorlar.

Chatbotlar Hangi Alanlarda Kullanılır?

Şirketlerin tüm işlemlerinde kullanılabilir özellikle bazı işlemler için oldukça faydalıdır. Yararlandığı işlemlere bir örnek vermek gerekirse:

Müşteri Hizmetleri

IBM tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sohbet robotları, gereksiz müşteri hizmeti isteklerini otomatikleştirmek ve müşteri hizmeti maliyetlerini %30’a kadar azaltmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sağlık Sektörü

En popüler kullanımlarından biri sağlık sektöründedir. Bu alanda genellikle kişisel bakım asistanı olarak kullanılan sohbet robotları, hastaların kendilerini etkileyen tüm süreçleri izlemelerine ve izlemelerine yardımcı olur.

Finans Sektörü

Mobil bankacılık kullanıyorsanız, finansal sohbet robotlarına rastlamışsınızdır. Uygulamanın işlevselliğini artıran bu sohbet robotları sayesinde harcamalarınızı takip edebilir veya mali durumunuzu yönetebilirsiniz.

İşletmeniz İçin Chatbot Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Yeni Bir Uygulama Geliştirmekten Daha Ucuzdur

Hazırda Chatbot uygulaması sağlayan şirketlerden bu hizmeti entegre etmek, yeni bir uygulama geliştirmekten daha ucuzdur.

Kapsamlı Müşteri Desteği Sağlar

İnternetten alışveriş yapan birçok kişinin alışveriş konusunda yardıma ihtiyacı vardır.Müşterilerin bu ihtiyaçları karşılamak için yapay zeka kullanarak alışveriş yapmasına yardımcı olur. Yalnızca temel sorunlarınızı çözmeye çalışmakla kalmaz, aynı zamanda satın alma tercihlerinizi de anlamaya çalışırlar. Ayrıca 24 saat müşteri hizmeti sunabilirler.

İşletmelere Maliyet Açısından Tasarruf Sağlar 

Aynı anda birden fazla sorguya yanıt verebildiğinden, ek müşteri destek personeline gerek yoktur. Aynı anda birden fazla soruya yanıt verildiği için müşterilerin çok fazla beklemesi gerekmez.

Her görev için bir çalışanı işe almak hem maliyetli hem de zaman alıcıdır. Sphbet robotları sayesinde acenteler aynı anda birçok müşteriye hizmet vermektedir. Müşteriler ayrıca saniyeler içinde sohbet robotlarına erişebilir ve onlarla etkileşim kurabilir. Halihazırda bir sohbet robotunuz yoksa, Supsis ile bir tane oluşturabilirsiniz.

Elbette şu anda kullanılan chatbotlar tüm sorunlarınıza cevap veremez. Ancak karmaşık bir sorgu ile karşılaştıklarında sizi müşteri destek ekibine yönlendirirler.

Supsis Chatbot

Supsis’in size sunduğu gelişmiş yapay zekalı canlı destek uygulaması ile kullanıcı/müşteri sorularını cevaplayarak müşteriyi tatmin edip hızlı bir şekilde satış sağlar, satış yüzdenizi artırabilirsiniz.

Müşterilerinize ürün hakkında detaylı bilgi verebilir, ödeme ve kargo bilgilerini hızlıca kullanıcıya sunabilirsiniz.Bunun yanında Whatsapp hattınızı entegre edebiliyor olmanız ve  tüm iletişim kanallarını tek bir yerden kullanmanız da sunmuş olduğu gelişmiş özelliklerden birisi.

Ayrıca Supsis’in dil çevirme özelliği sayesinde, temsilcileriniz yabancı dil bilmeseler bile yabancı müşteriler ile kolaylıkla iletişime geçebilir, gelişmiş kısayollar ile çok daha hızlı cevap verebilirler. 

Onlarla görüntülü görüşmeler, dosya aktarımı, ekran paylaşımı gibi destek konusunda her özelliği kullanabilirsiniz.

Kısacası Supsis canlı destek sistemi sayesinde satışlarınızı artırırken, müşterilerinize sorunsuz bir müşteri deneyimi sunarsınız.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Comment

− 4 = 1

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]