chatbot ile satışları artırma

Chatbot ile satışları artırma rehberine hoşgeldiniz. İşletmeler, müşteri hizmetlerini geliştirmek ve satışları arttırmak adına yapay zekâyı kullanma dönemine geçtiler. 2018 ve 2020 yılları arasında chatbot kullanımı da %67 oranında artış gösterdi. Covid-19 salgını nedeniyle kullanım gitgide artarken lider işletmeler pandeminin teknolojik gerekliliklerini ve müşterilerle olan etkileşimlerini değiştirdiğini belirtti. İşletme liderlerine göre, chatbotlar satışları %67 oranında arttırabiliyor ve bu herhangi bir şirket için dâhi çok büyük bir sayı. Müşterilerin %69 gibi bir oranının da müşteri hizmetleri olarak chatbotu tercih ettiği görülüyor.

Yukarıdaki paragraftan yola çıkarak satışlarınızı arttırmak için yapılacak en doğru şey müşteri hizmetlerinizi geliştirmek adına chatbotları daha etkili bir şekilde kullanmaktır. Müşterilerin %86’sı daha iyi bir müşteri hizmetleri deneyimi için daha fazla ödeme yapabileceğini belirtmiştir. Buna binaen, chatbotları müşteri hizmetlerini geliştirmek için kullanmak şirketlerin gelirlerini önemli düzeyde arttıracaktır.

İçerik Konuları

Chatbot Nedir?

Chatbotlar, insan müdahalesi olmaksızın müşterilerle iletişim kurmak ve onlara destek olmak amacıyla oluşturulan yapay zekâ programlarıdır. Makine öğrenimiyle desteklenirler ve insanları anlamayı, onlarla iletişim kurup yardımcı olmayı, müşteri deneyimini ilerletmeyi hedeflerler. Chatbotu etkili şekilde kullanan şirketler, müşteri sorunlarını otomatik olarak çözerek müşterilerine daha iyi bir deneyim sunar.

Chatbot İle Satışları Artırma?

  • 7/24 Kullanılabilirlik: Chatbot ile günün her saati işiniz müsaittir. Yerinde insan satış temsilcilerine gerek kalmadan dünya çapında müşterilerle iletişimde kalabilir, satış sürecini sürdürebilirsiniz. İletişim stratejisi gereği sürekli mevcut olduğundan ötürü müşterilerin bir sonraki kullanılabilir operatörü beklemesine gerek yoktur.
  • Anında Cevap: Chatbot binlerce müşterinin sorgularını anında ve aynı anda işleyebilir ve ortalama yanıt süresini iyileştirir.
  • Yanıtlarda Tutarlılık: Chatbotların kullanılması, işletmelerin yanıtlarda daha yüksek düzeyde tutarlılık sağlamasına ve marka ile müşteri deneyimini geliştirmesine yardımcı olur.
  • Çok Kanallı İletişim: Chatbotlar anlık mesajlaşma uygulamaları, sosyal medya, SMS, çevrimiçi portallar ve daha fazlası gibi birden fazla dijital platformda çalışarak markanızı müşterilere açık hale getirir. Ayrıca chatbot birden fazla platformda çalışma becerisi sayesinde müşterilerle her kanaldan iletişim kurmaya yardımcı olur.
  • Müşteri Deneyimi: Chatbot, müşterilerinizle markanıza uygun aynı tonda ve sesle iletişim kurar. Ürün ve hizmetleri dostane bir şekilde sunar, müşteri deneyimini geliştirebilir ve daha fazla satış üretme şansını artırır.
  • Dil Engelini Aşma: İşletmeniz, müşterilerin dilindeki sorguları yanıtlamak ve yeni pazarlara veya bölgelere erişimi genişletmek için satış botunu programlayabilir. Chatbotlar birden çok dilde satış görüşmeleri yapabilir ve müşteri hizmetleri sınırlarınızı genişletebilir. Bu sayede dünya çapında daha fazla müşteri çekmek için birden çok dil konuşabilen bir satış temsilcisine ihtiyacınız yoktur.
  • Otomasyon: Sohbet robotları SSS sorularını yanıtlayabilir, müşteri memnuniyeti anketleri yapabilir ve daha sonra satış sürecini iyileştirmek için kullanılacak öngörüler sağlayabilir.
chatbot ile satışları artırma
chatbot ile satışları artırma

Chatbotlar Neden Önemlidir?

  • Chatbotlar müşteri hizmetleri merkezinizi optimize eder: Chatbotlar, müşterilerin sorunlarını daha hızlı çözerken buna ilaveten insan destek temsilcilerinizden gelen yükleri azaltır. Chatbotlar, müşteri sorunlarını otomatik olarak yanıtlayarak ve hızlı bir şekilde çözerek hizmet seviyesi anlaşmanızı da geliştirir.
  • Chatbotlar satışları arttırır: Chatbotlar müşteri deneyiminizi geliştirir ve bu sizin kârınız için çok önemlidir. Chatbotlar ayrıca daha fazla satış yapma ve müşteri kazanma şansınızı artırır. Araştırmalar, chatbot kullanan işletmelerin %55’inin daha fazla miktarda yüksek kaliteli müşteri adayı oluşturduğunu gösteriyor.
  • Chatbotlar maliyetleri düşürür: Chatbotlar aynı anda birden fazla müşteriyle iletişim kurabilir, birçok insan müşteri hizmetleri çalışanının yerini alabilir ve sorunları çözmek veya ürün satmak için gereken zamandan tasarruf edebilir. Chatbot kullanmak; onlarca insan aracısından tasarruf etmenizi, çalışma saatlerinizi azaltmanızı, ofis alanından tasarruf etmenizi ve işletme giderlerinizi optimize etmenizi sağlar.

Chatbot Kullanarak Gelirini Katlayan Şirketler Hangileridir? 

İş söz konusu olduğunda, bir chatbot ile iletişim kuran kullanıcıların %50’sinden fazlasının bir şeyler satın aldığı görülmüştür. Bazı firmalar da bunun farkında olup chatbotları etkili bir şekilde kullanarak gelirlerini arttırma yoluna gitmişlerdir.

ARGOMALL

Filipinler merkezli ARGOMALL, önde gelen çevrimiçi e-ticaret mağazalarından biridir. Müşterilerine önemli bilgiler sağlayabilecek, teslimat ayrıntılarını verecek ve onlarla etkileşime geçebilecek kişisel bir chatbot istediler. Bu doğrultuda süreçlerini daha akıcı ve sorunsuz hale getiren bir chatbot oluşturdular. Bot aynı zamanda müşteri memnuniyetini de arttırdı. Kullanıcı sadece satın almak istediği bir ürünün anahtar kelimesini girmek zorundaydı ve bot benzer ürünleri bulacaktı.

Chatbot kullanımı sonucunda site daha önce hiç olmadığı kadar satış rekorları kırabildi. Piyasaya sürüldükten birkaç ay sonra 23 kat yatırım getirisi görebildi.

LEGO

LEGO’nun sahip olduğu chatbot çok spesifik bir şartı yerine getiriyor. LEGO bot, öncelikle hediyeyi sunacağınız kişinin yerini ve yaşını soruyor. Daha sonrasında ise bot size satın almak istediğiniz hediye türünü soruyor. Bot, kullanıcının ürünü doğrudan alışveriş sepetine eklemesine yardımcı olan bir bağlantı gönderiyor. 

LEGO charbot ile şirketin dönüşüm maliyetini %31’e kadar azaltmasına yardımcı oldu. Şirket, bot sayesinde reklamlara harcadığından 6 kat daha fazla paraya sahip oldu. 

SUMMIT ACADEMY OIC

Summit Academy OIC, daha ilgili ve potansiyel adaylar elde etmek için bir ortam istedi. Fakat tüm ekstra maliyetleri yanında bunu yapmak için daha uygun maliyetli bir yol istedi, bu sayede kaynaklarını öğrencileri eğitmeye odaklayabilirdi. Bundan ötürü öğrencilerle doğrudan etkileşime girebilecek bir bot yarattı. 

Chatbot, akademinin aday öğrencilerinde %30’luk bir artış elde etmenin bir yolunu açtı.

GODREJ

Godrej, yeni ürünlerinden birini pazarlamak için başka yenilikçi yollar arıyordu. “Advantis” adında yeni nesil gelişmiş bir kilitti. Geleneksel medyayı alt edebilecek bir çözüm istedi. Müşterilerle etkileşime girmelerine ve şüphelerini gidermelerine izin verecek bir ortama gerek duydu. 

Bu doğrultuda ise müşterilerle doğrudan etkileşime girebilecek bir bot yaptılar. Müşterilerine bilgi sağlamanın yanı sıra, chatbotlar oyunlar ve sınavlar gibi çeşitli eğlenceli unsurlara da sahip. Eğer kullanıcı ilgileniyor gibi görünüyorsa, bot onlara doğrudan şirketle bağlantı kurmak isteyip istemediklerini soruyor.

Şirket, reklam kampanyasından daha önce hiç görmediği bir etkileşim yakaladı. 27.000 kullanıcı botla yaklaşık 2 dakikalık ortalama sohbet süresiyle etkileşimde bulundu.

Tüm bu büyük çaplı şirketlerin yanı sıra birçok start-up da chatbot kullanımının faydasını görüyor. Siz de chatbot kullanımı ile satışlarınızı arttırmak istiyorsanız, Supsis Canlı Destek Sistemleri ve Chatbot’tan yararlanın. 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 0 Average: 0]

7 Comments

Avatar of Eda baykal

Eda baykal

29 September 2022

gerçekten işinizi özenle yapıyorsunuz hakkını veriyorsunuz teşekkür ederim

Reply
Avatar of mahmut

mahmut

29 September 2022

chatbot olayını ben bunca süredir sadece sizde gördüm..bu konuda çok takdir ediyorum sizi çalışmak büyük zevk

Reply
Avatar of Pinar Kurt

Pinar Kurt

29 September 2022

Sorunsuz bir şekilde hızlı ve kolay iletişim kurmak mümkün ve de akıllıca.

Reply
Avatar of Selim ber

Selim ber

29 September 2022

Gerçekten bu yöntem ile harika bir sonuç elde edildi tavisye ederim 🙏 iyiki uygulamışız

Reply
Avatar of Ercan Aysun

Ercan Aysun

29 September 2022

Müşteri hizmetleri merkezine kontrol edip müşteri çekme adına gerçekten çok önem arz ediyor bunun dışında unuttuğum noktaları da bu makalede buldum Çok teşekkür ederim

Reply

Leave a Comment

10 + = 16

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]