Chatbot İle Canlı Destek Kullanımı

Chatbot ile Canlı Destek İşbirliği; Chatbot’lar müşteri-marka etkileşimlerini basitleştirerek işletmelerin müşteri memnuniyetini artırmasına, maliyetleri düşürmesine ve çevrimiçi dönüşümleri artırmasına olanak tanır. O halde bir chatbot tam olarak nedir? Chatbot, doğal dilde mesajlaşma yoluyla bir kullanıcıyla sohbet başlatabilen ve devam ettirebilen bir yapay zeka (AI) bilgisayarıdır.

Chatbot nedir?


Ne tür bir chatbot olursa olsun, hepsi aynı işleve hizmet eder: doğal insan dilindeki girdileri kabul eder, söylenenleri anlar ve sahip oldukları bilgilere dayanarak uygun ve doğru yanıtlar verirler. Örneğin, bazı web sitelerinin sohbet botları, ziyaretçilerin birkaç tıklamayla hedeflerine ulaşmalarını sağlar. Tüketicilere seçim yapabilecekleri çeşitli alternatifler sunar veya kullanıcıları bir insanla iletişim kurmaya yönlendirir. Çevrimiçi şirketler, daha önce gerçekleştirilemeyen faaliyetlerin tamamlanmasını sağladığı için chatbot’lar olmadan çalışamazlar.

Müşterilere 24 saat yardımcı olmak, insan katılımı olmayan sorunları çözmek ve aynı anda birkaç müşteriye yardım etmek dahil olmak üzere çeşitli görevleri yerine getirir. Chatbotların kurumlara sağladığı bu ek faydalar kısaca; Sorunları hızlı bir şekilde çözme imkanı, azalan işletme giderleri, insan hatalarında azalma, birden fazla kullanıcı için 7/24 destek ve belirli görevlerin otomasyonu. Bilgisayarlar icat edilmeden çok önce, sohbet robotları fikri vardı. Gerçekte, ilk chatbot, kişisel bilgisayarların piyasaya sürülmesinden önce ortaya çıktı. Eliza, Joseph Weizenbaum’un 1966’da MIT Yapay Zeka Laboratuvarında yarattığı makinenin adıydı.

Trend, yapay zekanın geliştirilmesinden bu yana daha yeni özellikler, daha keskin yetenekler ve daha fazla insan tepkisi ile genişlemeye devam etti.

Chatbot ile Canlı Destek


Chatbotlar, tekrar eden görevleri tamamlamada etkilidir ve 7/24 kullanılabilir. Kullanım durumuna bağlı olarak, ortalama bir ekibin iş yükünün %60-90’ını bitirmede etkilidirler. Tek başlarına veya başkalarıyla birlikte çalışabilirler. Canlı destek sistemi sayesinde müşterilerinize anında yardım ve bilgi sunabilirsiniz. Müşteriler, onu bir anlık mesajlaşma aracı olarak kullanarak sizinle gerçek zamanlı olarak iletişim kurabilir. Canlı yardım sistemi ile web sitenizin dönüşüm oranlarını artırabilir ve müşterilerin sorularına hızlı ve basit bir şekilde yanıt verebilirsiniz.

Uzun vadede başarılı olmak isteyen herhangi bir firma, mükemmel müşteri hizmeti sağlamalıdır.

Chatbot İle Canlı Destek Kullanımı
Chatbot İle Canlı Destek Kullanımı

Müşteri bağlantısının tek yönü satış değildir. Çünkü mal veya hizmetleriniz hakkında bilgi yaymanın en iyi yollarından biri müşterilerinizdir. İnsanlar web sitenizi ziyaret ettiğinde yardımcı müşteri hizmetleri sunmak, tüketicilerinizle daha güçlü ilişkiler kurmanıza ve müşterilerinizi genişletmenize yardımcı olur.

Müşterilerin çevrimiçi satın alırken yaşadıkları zorluklardan biri, kendilerine doğru ve hızlı yanıtlar verebilecek bir personelden mahrum kalmaktır. İşletmeler, müşterilere eğlenceli bir deneyim sunmak için canlı sohbet sistemi kullanarak bu sorunu çözebilir. Sürekli genişleyen dijital dünyadaki müşteriler, kolaylık ve hızlı sonuçlar istiyor. Bu nedenle, değişen bu ortama uyum sağlayarak ve hızlı tepkiler vererek rakiplerinizden farklılaşabilirsiniz.

Pazar araştırmalarının çoğu, müşterilerin hızlı ve erişilebilir desteğe değer verdiğini göstermektedir. Harika bir iletişim kanalı olan canlı sohbet %73 dönüşüm oranıyla, ardından %61 dönüşüm oranıyla e-posta ve %44 dönüşüm oranıyla telefon geliyor. Ayrıca, Amerikan Pazarlama Derneği canlı sohbetin B2B işletmeler için dönüşümleri ortalama %20 artırdığını bildirdi.

Canlı yardım sistemi, yalnızca tüketici sorularını yanıtlamaktan fazlasını yapar. Önemli müşteri dönüşlerini takip ederek, web sitenizi kullanıcı isteklerine göre güncelleyebilirsiniz. Ayrıca müşterinin hangi sayfada olduğunu, hangi sayfada olduğunu ve her sayfada ne kadar vakit geçirdiğini gözlemleyerek daha bilgili destek sunabilirsiniz.

Chatbot ile neler yapılabilir?

Chatbot ile dilediğiniz tüm senaryoları gerçekleştirmek mümkün. Diyelim bir restoran sahibisiniz ve müşterilerinizden anlık siparişleri QR Menü mantığıyla almak istiyorsunuz. Chatbot ile daha kolay ve basit. Chatbot müşterileriniz ile konuşarak siparişlerini alıp sonrası için onlara gerçek bir garson havası ile tatlı önerisi bile yapabilir.

Yada bir otel, pansiyon işletiyorsunuz. Online randevu alanında da gayet başarılı şekilde gün, saat seçimleri, oda tipi ve kişi sayısına göre ayarlamalar sağlayarak rezervasyonlarınızı chatbot ile alabilirsiniz.

Yada bir E-ticaret şirketisiniz ve müşterilerinizin anlık taleplerine her an saniyelik dönüşler yapamıyorsunuz. Mesela müşteriniz anlık kargo takibini, ürünleri tercihe bağlı görüntülemeyi, sipariş durumunu veya beğendiği ürünün stok durumunu chatbot ile anlık olarak öğrenebiliyor.

Bu konuda yardıma ihtiyaç duyarsanız bizlerle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]

Leave a Comment

Copyright © 2020 Supsis

Softcand Yazılım Hizmetleri Ürünüdür.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 1 Average: 5]